Bylinky na oči

rejza
20. 10. 2022

Trápí vás časté záněty spojivek? Vyzkoušejte bylinky na oči, které vám zaručeně uleví. Pokud v práci koukáte celý den do počítače, a to navíc ještě v klimatizované kanceláři, zaděláváte si na oční problémy. I ty lze ale řešit přírodní cestou. Dále se dozvíte, které bylinky jsou pro oči nejlepší a jak je správně použít, aby se výsledek dostavil co nejrychleji.

Čím se oči nejvíce namáhají

Pocit suchosti, pálení a svědění očí vzniká velmi často z důvodu alergické reakce. Pokud pozorujete potíže se sezónním výskytem, je načase zaměřit se na bylinky na alergii. V případě nesnášenlivosti pylu, je také vhodné vyměnit kontaktní čočky za brýle. Na čočkách se totiž pylové částice snadno zachytí a zbytečně pak dráždí oko, kde se z toho důvodu může vytvořit dokonce i zánět.

Další významným faktorem je práce na počítači. Za předpokladu, že se koukání do monitoru jen tak nevyhnete, můžete vyzkoušet pár tipů, jak unaveným očím úspěšně předcházet. Jako první se zkuste každých dvacet minut dívat alespoň na dvacet vteřin na něco vzdáleného, co není na žádném displeji. Dále můžete vyzkoušet také brýle s ochranou před modrým světlem. Zároveň také dodržujte vzdálenost od monitoru v rozmezí 50 až 70 cm.

Infekce se v očích může objevit i z důvodu vystavení průvanu. Dbejte i na dostatečnou ochranu před slunečním zářením, a to nejen v létě. Nejčastěji vzniká zánět spojivek naopak v zimě při pobytu na horách, kdy se sluneční paprsky silně odrážejí od bílého sněhu.

Jak zlepšit svůj zrak

Svůj zrak můžete několika jednoduchými cviky vytrénovat. Samozřejmě se tak zázračně nezbavíte tří dioptrií, možná však předejdete přidání nějakých dalších. Základem jsou zde různé pohyby, které posílí oční svaly. Začít můžete pohybem očí nahoru a dolů, a poté do stran. Opakujte zhruba šestkrát za sebou dvakrát denně.

Dalším způsobem, jak uvolnit oční okolí, a dopřát tak očím trochu regenerace, je studená voda. Jednoduše si s ní oplachujte zavřené oči, ideálně alespoň třikrát denně po dobu dvaceti sekund.

Zajímavým řešením je také využití děrovaných brýlí. Ty posilují oči tím, že je nutí koukat skrze otvory a tím se posilují i okolní svaly. Díky tomu pak dochází ke zlepšení zraku. Cvičení také podpoří bylinky na dobrý zrak, o kterých se dočtete dále.

Tipy proti unaveným očím

Hlavně dostatečně mrkejte. Zní to sice banálně, v dnešní době však řada lidí skutečně mrká méně, než by bylo zdrávo. Vede je k tomu nejčastěji soustředěnost a zakoukanost do monitoru. Zkuste tedy vědomě mrkat, klidně i více, než se vám zdá nutné.

Dopřejte svým očím také čerstvý vzduch. Ideálně formou procházky v přírodě, kde si oči mohou odpočinout. Pomůže ale i krátké vyvětrání vzduchu, který je suchý z důvodu klimatizace nebo topení.

Asi jste si všimli, že když svému tělu nedopřejete dostatečný spánek, projeví se to právě v okolí očí. A nemyslíme jen kruhy pod očima. Většinou se objeví slzení a podráždění očí, které si nedostatečně odpočinuly. Proto dbejte na dostatečný spánkový režim a vaším očím se brzy uleví.

Bylinky na oči

Světlík lékařský se někdy nazývá také „oční potěšení“. Netřeba tedy dodávat, že pokud hledáte bylinky na unavené oči, světlík je ta správná volba. Trápí-li vás podrážděné suché oči nebo rovnou zánět, připravte si z byliny odvar, a ten následně přikládejte na postižené místo.

Podobně jako světlík vám pomůže i všemocný heřmánek pravý. Hrdě reprezentuje bylinky na zánět spojivek díky svým úžasným léčivým schopnostem. Účinkuje ale nejen protizánětlivě, uleví i od podráždění alergií.

Jitrocel kopinatý rovněž dopřeje úlevu od zánětu. Postižené místo nejlépe potírejte šťávou z jeho čerstvých listů. Bylinku najdete snadno i sami v přírodě. Roste na polích, loukách a najdete ho možná i přímo u vás na zahradě.

V případě šedého zákalu pomůže vlaštovičník. Ten je vhodný i pro úlevu od unavených očí od monitoru. Dbejte ale pečlivě na jeho dávkování. Nikdy nepoužívejte více než pět kapek jeho šťávy. Rozmíchejte je ve 300 ml vody a vzniklým roztokem potřete koutky očí.

Exotickou bylinkou, kterou u nás v přírodě jen tak nenajdete, je klanopraška čínská. Jedná se přitom o rostlinu, která zbystřuje zrak a zároveň je prospěšná pro správné fungování našich jater. Je rovněž hojně využívaná v čínské medicíně, kde se o ní uvádí, že dodává očím jas.

Zdroje: https://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-relieve-tired-eyes, https://www.motherearthliving.com/health-and-wellness/ask-the-herbalist-herbs-for-healthy-eyes/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down