Světlík lékařský

rejza
25. 11. 2022

Latinský název

Euphrasia rostkoviana

Obecný název

Světlík lékařský

Popis

Světlík lékařský je jednoletou bylinou dorůstající výšky až 30 cm. Její lodyha je větvená, hojně listnatá a slabě žláznatě pýřitá. Listy jsou vstřícné, zašpičatělé, vejčité a ostře pilovité. Rostlina kvete od července do srpna. Její květy tvoří centimetrové bílé lichopřesleny. Vespod na nich nalezneme tři pysky, na kterých se zpravidla objevuje žlutá skvrna. Ojediněle můžete najít i světlík s květy v barvě lila. Bylina plodí podlouhlé klínovité tobolky.

Výskyt

Světlík lékařský je hojně rozšířen po celé Evropě. U nás ho nejčastěji najdete na loukách a pastvinách či na okraji lesa.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Sbírejte nať seřezáváním v období květu, tedy v červenci a srpnu.

Úprava a sušení

Nasbíranou bylinu sušte rychle ve stínu. V případě využití umělé teploty nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Ve světlíku najdeme glykosid aukubin, třísloviny, silici a hořčiny. Jeho účinky jsou antibakteriální a protizánětlivé. Nejvýznamnější z jeho vlastností je schopnost léčit různá oční onemocnění.

Využít ho lze na léčbu zánětu spojivek, hnisání a slzení očí, únavu a podráždění očí nebo také ke zmírnění projevů ječného zrna. Lze ho k těmto účelům konzumovat formou čaje nebo provádět oplachy či obklady přímo postiženého místa.

Obklad ze světlíku lze užívat i k doléčení po operacích očí nebo pro jejich posílení a regeneraci. Světlík uleví i v případě, kdy se z důvodu špatného zraku nebo nevhodného osvětlení objeví bolest hlavy nebo dokonce migréna.

Tuto bylinku však využijete nejen na oční onemocnění, ale také v případě žaludečních potíží. Světlík dokáže zmírnit jeho překyselení, a předcházet tak vzniku žaludečních vředů.

K dalším účinkům, které poskytuje světlík lékařský, patří podpora paměti a také léčba chronické rýmy.

Užití

Bylinu lze užívat formou čaje připraveného z jedné čajové lžičky byliny na 200 ml vroucí vody. Vnitřní užívání je vhodné pro podporu zraku i léčbu žaludečních potíží.

V případě onemocnění očí je vhodné využít světlík také zevně formou obkladu nebo oplachu. V tomto případě zalijte 40 g byliny litrem horké vody a nechte vychladnout, poté důkladně sceďte přes sítko. V nálevu namočte obvaz nebo vatové tampony a přikládejte na oči po dobu cca 10 minut.

Rizika

Světlík lékařský nemá žádné kontraindikace a je bezpečný i pro dlouhodobé užívání. Mohou ho užívat také těhotné a kojící ženy. Zevní použití je bezpečné již u novorozenců.

Možnosti záměny

Druhů světlíků je velké množství a jejích vzhled se velmi podobá. Zároveň se jedná o velice variabilní rostlinu, která nemá vždy zcela stejné listy nebo květy. Záměny se však nemusíte obávat, protože všechny světlíky poskytují obdobné léčivé účinky.

Zajímavosti

Svými skvělými účinky při léčbu očních onemocnění si bylinka vysloužila také slovenský název očianka. K dalším užívaným lidovým jménům patří ambrožka, bradavník, hledíček, tešinka nebo umrlčí zvonečky.

Světlík lékařský poskytuje úžasné léčivé vlastnosti, zároveň se však jedná o cizopasníka, který se přichytává na kořeny jiných rostlina a vyživuje se z nich.

Byliny bohužel v posledních letech v české přírodě ubývá. Stále ji však lze najít volně rostoucí. Světlík však můžete také pěstovat na své zahrádce, kde je poměrně nenáročnou rostlinou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down