Bylinky na bolest hlavy

rejza
23. 9. 2022

Nebojte se použít bylinky na bolest hlavy, které vám od ní mohou výrazně ulevit. Existuje jich hned několik. Nezáleží přitom, z jakého důvodu vás hlava bolí. Léčivé rostliny vám totiž pomohou ve většině případů. Stačí jen vědět, po kterých bylinách sáhnout. A právě to se dozvíte dále v textu.

Proč vzniká bolest hlavy?

Každý zažije minimálně párkrát za život bolest hlavy. U někoho se však jedná o chronické a intenzivní potíže v podobě migrény, které dokážou člověka naprosto vyřadit z provozu. Často je přitom příčina bolesti hlavy úplně jinde po těle.

Bolest hlavy od krční páteře je jedním z nejčastějších neduhů dnešní doby. Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu, případně také špatná pozice při práci na počítači. To vše lze přičíst k příčinám bolesti hlavy, která se objevuje především nad temenem a vzniká z přetížení krčních obratlů.

Někdy nás také může hlava bolet od zubů. Typickým příkladem je zde růst zubů moudrosti, které se často do čelisti zcela nevejdou, a způsobují pak tlak na hlavu. Bolesti se mohou objevovat nepravidelně a někdy zcela odezní. Často je však zapotřebí zuby odstranit.

Nejčastěji však vůbec nevíme, z jakého důvodu by nás hlava mohla bolet. Na vině může být přílišný stres, nevyspání, přicházející viróza nebo třeba jen nepříjemné počasí a změna tlaku. V každém případě lze k úlevě od bolesti využít bylinky. V případě silných potíží se raději obraťte i na lékaře.

Nejúčinnější bylinky na bolest hlavy

K těm nejvhodnějším bylinkám v boji proti bolestem hlavy patří světlík lékařský. Nejlépe účinkuje na bolest vzniklou špatným zrakem nebo přecitlivělostí na světlo. Běžně se užívá ve formě čaje, který připravíte z 250 ml horké vody a dvou čajových lžiček této sušené byliny.

Řimbaba obecná funguje především jako skvělá prevence proti migréně. Můžete ji užívat velice snadno, její čerstvé nebo sušené lístky lze rozžvýkat a ihned spolknout. Pokud máte čerstvou bylinu, snězte až celou čajovou lžičku jejích listů. V případě sušené směsi užijte lžičky jen čtvrtinu.

Pokud vás trápí velice intenzivní bolesti hlavy, zkuste využít i další bylinky na migrénu. K těm se řadí levandule, meduňka, řebříček, opuncie, hořec nebo také devětsil lékařský. Ten účinkuje nejen proti bolesti hlavy, ale také na astma, alergie, kašel nebo horečku. Léčivý čaj lze připravit hlavně z jeho sušeného kořene. Jeho nepříjemnou chuť doporučujeme vylepšit medem.

Bolí vás hlava od zubů? V tom případě vyzkoušejte obklad z křenu selského. Nastrouhejte čtvrtku jeho kořene, přidejte tři polévkové lžíce vody a vzniklou směs umístěte v tenké vrstvě na kus látky. Obklad přiložte na tři až pět minut na šíji, kterou předtím lehce namažte vazelínou, aby nedošlo k jejímu zarudnutí.

Citron je jedním z nejdostupnějších bojovníků proti bolesti hlavy. Vyzkoušejte třeba krátkou masáž spánků s jeho slupkami. Od bolesti uleví i káva, do které si nalijete pár kapek čerstvé citronové šťávy.

S bolestí způsobenou nachlazením vám pomůže čaj z květů bezu černého. Na 250 ml horké vody vezměte dvě polévkové lžíce sušeného bezu a nechte deset minut louhovat. Užívat můžete ideálně tři šálky denně.

Čaj na bolest hlavy

Proti bolesti hlavy lze bojovat již zmíněnými bylinkami. Při silných potížích zkuste využít i následující směs pro ten nejsilnější účinek:

Ingredience:

1 díl levandule

1 díl heřmánku pravého

1 díl zeměžluče lékařské

200 ml vařící vody

Postup:

K přípravě stačí jen smíchat rovným dílem všechny tři byliny. Pak odeberte čajovou lžičku a po zalití necháme pět minut louhovat. Každá složka čaje hraje jinou roli. Heřmánek celkově uklidňuje a uvolňuje. Levandule působí příznivě proti nespavosti a nervozitě. A zeměžluč přináší lehce sedativní a analgetický účinek.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/migraine-herbal-home-remedies-from-around-the-world

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down