Devětsil lékařský

rejza
12. 1. 2023

Obecný název

Devětsil lékařský

Latinský název

Petasites hybridus

Popis

Devětsil je statná vytrvalá byliny vyznačující se velice silným oddenkem s dlouhými výběžky. Z jara se objevují jednoduché, šupinaté stvoly, na jejichž konci lze najít bohaté hrozny květů nebo laty. Jednotlivé květní úbory se barví do pleťově růžové nebo bílé barvy. Devětsil dorůstá během vytváření plodů výšky až 1 m, během rozkvětu je to naopak pouze cca 40 cm. Listy byliny se shlukují v přízemní růžici a jsou okrouhle či trojhranně srdčité, slabě chobotnatě zubaté. Jejich rub je nejdříve šedoplstnatý a později olysalý. Devětsil plodí nažku se špinavě bílým chmýřím a kvete od března do května. Pro celou rostlinu je typický nepříjemný zápach.

Výskyt

Devětsil se v Evropě hojně vyskytuje. U nás na něj narazíte na vlhkých místech, nejčastěji poblíž řek a potoků. Bylina roste v nížinách i horských pásmech.

Užívaná část

Oddenek, ojediněle list

Doba sběru

Oddenek devětsilu sbírejte na počátku jara před úplným rozkvětem.

Úprava a sušení

Sesbíraný oddenek omyjte a rychle sušte ve stínu. V případě využití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Celá bylina má nepříjemný zápach a nahořklou chuť.

Účinné látky a působení

V devětsilu najdete především silici, hořčiny, slizové látky a tříslovinu. Dále bylina obsahuje petasin, kyselinu angelikovou, isopentasol, inulin a sirné sloučeniny.

Pro léčivé účely se využívá zpravidla pouze kořen devětsilu, ojediněle se lze setkat i s použitím listu. Oddenek poskytuje výborné účinky proti horečce, kdy podporuje pocení, a snižuje tak tělesnou teplotu.

Devětsil se dále používá také proti astmatu. Jeho protikřečové účinky napomáhají ulevit od dráždivého kašle a chrapotu. Výjimkou není ani využití bylinky proti dně, jelikož působí močopudně. Dále lze využít i již zmíněné čerstvé listy ve formě obkladu na vykloubeniny, výrony, odřeniny, popáleniny a další poranění kůže.

Užití

Čaj z devětsilu připravíte z jedné čajové lžičky oddenku a 250 ml vody. Kořen nechte přes noc vyluhovat, a ráno následně sceďte a ohřejte.

K obkladům lze využít rozmělněné čerstvé listy.

Rizika

Devětsil lékařský není vhodný pro těhotné a kojící ženy. U dětí se jeho konzumace doporučuje nejdříve od 12 let. Bylinka není vhodná pro dlouhodobé užívání.

Možnosti záměny

V přírodě lze narazit na řadu dalších devětsilů, které se však pro léčebné účely příliš nehodí. Sbírejte tedy oddenek pouze z těch bylin, u kterých jste si stoprocentně jistí, že je poznáváte.

Zajímavosti

Devětsil lékařský byl v minulosti hojně využíván v lidovém léčitelství. Používal se především proti moru, proti kterému byl považován za velmi silný lék.

Kromě devětsilu lékařského můžete v přírodě najít například devětsil bílý. Tento druh se sice nehodí pro léčitelské účely, zajímavý je však dobou svého květu. První květy se totiž objevují již ve sněhu na přelomu zimy a jara.

Název byliny vznikl již v minulosti, kdy ji byly přikládány silnější účinky, než je tomu dnes. O devětsilu se již od dávné minulosti traduje, že má devět žil, devět sil a léčí devět chorob.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down