Řepík lékařský

rejza
30. 11. 2022

Latinský název

Agrimonia eupatoria

Obecný název

Řepík lékařský

Popis

Řepík lékařský je až 1 m vysoká vytrvalá bylina, jež vyrůstá z krátkého a dřevnatého oddenku. Rostlina má přímou drsně chlupatou lodyhu. Přetrhovaně lichozpeřené listy se objevují ve spodní části lodyhy. Listy jsou podlouhle vejčité, pilovité a jejich rub se barví do šedého odstínu. Bylina kvete od června do srpna žlutými květy uspořádanými do klasovitých hroznů. Řepík plodí malé nažky.

Výskyt

Bylina je v Evropě hojně rozšířena. U nás ji najdete nejčastěji na suchých loukách, mezích nebo ve křovinách a houštinách.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať řepíku sbírejte v období květu, tedy od června do srpna. Rostlina by v době sběru neměla mít zralé plody.

Úprava a sušení

Nasbíranou nať sušte rychle ve stínu. V případě využití umělé teploty nepřekračujte 40 °C. Rostlina má při sušení kořenitý pach a ostrou chuť.

Účinné látky a působení

V nati řepíku se vyskytují především třísloviny, silice a hořčin. Bylina má svíravé a protizánětlivé účinky.

Bylinka je vhodná k léčbě zánětů v krku, ústech a hrtanu. Hodí se i k podpoře léčby angíny neboli zánětu mandlí, onemocnění krku při nachlazení a zápalu plic. Pravidelné kloktání řepíku účinkuje jako prevence proti přetíženým hlasivkám.

Odvar z řepíku se využívá ke kloktání po zákrocích v dutině ústní, například po vytržení zubů. Dále se odvar používá také k dezinfekci špatně se hojících ran jako je například zarostlý nehet. Léčivé účinky byliny napomáhají k rychlejšímu hojení.

Řepík se dále užívá při chudokrevnosti a revmatismu. Ulevuje i od bolestí v kříži. Rostlina podporuje zdravé trávení a správnou funkci jater. Látky obsažené v řepíku podporují tvorbu a vylučování žluči.

K dalším obtížím, se kterými vám řepík pomůže, patří onemocnění sleziny, křečové žíly, menstruační bolesti , hemeroidy a bércové vředy.

Užití

Běžně se řepík užívá ve formě čaje, který připravíte z jedné čajové lžičky na 250 ml vroucí vody. Bylinu spařte a nechte krátce vyluhovat.

Velmi prospěšná je i řepíková koupel. Namočte 200 g bylinky přes noc do studené vody a vzniklou směs přidejte další den do teplé koupele.

Z řepíku můžete také připravit mast, která pomáhá především s bércovými vředy. Stačí zapracovat 200 g bylinky do 250 g sádla.

Rizika

Řepík lékařský lze užívat dlouhodobě, jelikož nezatěžuje lidský organismus. V období těhotenství jeho konzumaci nedoporučujeme. Jeho vlivy na těhotenství nejsou zatím dostatečně prozkoumány.

Možnosti záměny

Řepík lékařský má podobné listy jako divizna černá. Rostliny lze rozeznat podle odlišných listů. Divizna přináší rovněž protizánětlivé účinky, další vlastnosti se však liší.

Na počátku růstu může řepík připomínat také mochnu husí. Ta dokáže tlumit křeče a podporuje správné zažívání.

Zajímavosti

V minulosti se věřilo, že řepík odhání čarodějnice. Rovněž se tradovalo, že pokud umístíte bylinku pod polštář, dotyčný usne tvrdým spánkem. Vzbudí se z něho až poté, co někdo bylinku odstraní.

Řepík najdete i pod dalšími názvy, ke kterým patří eupatoria, hepatitis, konopěnec, starček, útrobník nebo královská bylina.

Druhové jméno eupatoria vzniklo pravděpodobně z legendy, že řepík objevil starověký král Eupatór Dionýsos. Ten vládl v dnešním Turecku v prvním století před naším letopočtem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down