Bazalka

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Ocimum basilicum

Obecný název

Bazalka pravá

Popis

Bazalka je jednoletou bylinou dorůstající výšky až 40 cm. Její lodyha je přímá, čtyřhranná a často se zbarvuje do červena. Listy bylinky mají celkově vejčitý podlouhlý tvar a jsou řapíkaté. Ty spodní se vyznačují vroubkovaností. Horní jsou oproti nim menší a pozvolna se mění v listeny. Květy uvidíte od června do září a nabírají bílou, žlutou nebo lehce růžovou barvu. Bazalka plodí černohnědé tvrdky. Rostlinu lze poznat podle jedinečného pachu a její povrch bývá mírně chlupatý.

Výskyt

Bazalka pochází z jižní Asie. Lze ji pěstovat i u nás, především v květináči ve vnitřních prostorách. Ojediněle zplaňuje.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Bylinku sbírejte v době květu, tedy od června do září, seříznutím u země.

Úprava a sušení

Bazalku sušte co nejrychleji na stinném místě. V případě použití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Bylina obsahuje silici s estragolem a linalolem a také třísloviny. Tyto látky podporují správnou žaludeční činnost, a hodí se tak proti nadýmání a potížím s trávicím traktem. Bazalka také podporuje chuť k jídlu.

Bazalka se osvědčila jako velmi účinná pomoc v případě svalových křečí. Lze ji užívat rovněž jako prevenci těchto potíží. Pomáhá navíc i proti křečím trávicího ústrojí či průdušek.

Bylinka podporuje odhlenění a lze ji užívat i proti kašli.  Dále je prokázáno, že bazalka podporuje tvorbu mateřského mléka a také mírně zvyšuje krevní tlak, což je velmi vzácná vlastnost mezi léčivými bylinkami.

Zevně lze bazalku užívat na léčbu hnisavých ran, které potíráme silným odvarem z byliny. Vůně bazalky působí osvěžujícím dojmem a hodí se i k uklidnění napnutých nervů.

Užití

Bazalka se velmi často objevuje jako součást různých bylinných směsí. Lze ji ale užívat i samostatně ve formě čaje. Ten připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vody. Toto množství je možné užívat až dvakrát denně.

Při zevním použití připravte silný odvar z byliny, kterým lze potírat špatně se hojící rány.

Rizika

Běžné užívání bazalky v doporučených dávkách nevyvolává žádné prokázané vedlejší účinky.

Možnosti záměny

Záměna bazalky je velice nepravděpodobná. Poznáte ji především podle specifické vůně. V obchodě můžete narazit také na bazalku indickou, která má velice podobný vzhled. Po přivonění však poznáte, že se jedná o jinou bylinka. Bazalka indická je rovněž často využívána pro své léčebné účinky, a nemusíte se tak případné záměny obávat.

Zajímavosti

Bazalka se nevyužívá pouze v kuchyni a léčitelství, ale také v kosmetickém průmyslu. V Německu a Francii je z ní získávána silice, která je hojně využívána k výrobě parfémů. Tato látka totiž svou vůní připomíná směs růží a karafiátů.

Během druhé světové války byly mleté listy bazalky označovány jako „německý pepř“. Toto koření se v době nedostatku používalo jako náhrada pravého pepře.

Ve starověkém Římě byla bazalka často nazývána jako „kouzelnice lásky“. Bylo tomu tak z toho důvodu, že poskytuje mírné afrodiziakální účinky. Zároveň ale byla rostlina užívána v případě uštknutí hadem nebo štírem.

Bazalku lze pro svůj krásný vzhled využít i jako okrasnou bylinu. Jako bonus rostlina navíc odpuzuje mouchy. V kuchyni se pro ni vždy místo najde, lze ji přidávat do omáček, polévek a třeba také na pizzu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down