Kokoška pastuší tobolka

rejza
30. 11. 2022

Latinský název

Capsella bursa-pastoris

Obecný název

Kokoška pastuší tobolka

Popis

Kokoška je silně proměnlivá bylina, která je nejčastěji dvouletá. Dorůstá výšky až 60 cm a poznáte ji podle přízemní růžice kracovitě peřenosečných až celokrajných řapíkatých listů. Na vidličnatě větvené a slabě chloupkaté lodyze najdete listy kopinaté, přisedlé. Rostlina kvete prakticky po celý rok. Květenství se skládá z drobných bílých a světle růžových květů. Kokoška plodí trojhranné šešulky.

Výskyt

Kokoška pastuší tobolka je silně rozšířenou rostlinou po celém světě. U nás ji najdete na polích, loukách i podél cest. Vyskytuje se jako plevel všude od nížin až po hory.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať kokošky sbírejte v době květu. Sběr je tedy možný během skoro celého roku kromě zimy.

Při sběru si dejte pozor, aby rostlina nebyla napadena bělostnou plísní. Poznáte ji dle bílého povlaku pokrývajícího celou rostlinu. Plíseň kokošku často napadá, a ta pak není vhodná k léčebným účelům.

Úprava a sušení

Nasbíranou nať sušte rychle ve stínu. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Při sušení zaznamenáte nepříjemný pach. Bylina má také ostrou hořkou chuť.

Účinné látky a působení

V kokošce pastuší tobolce najdete především cholin, acetylcholin, tyramin a flavonový glykosid diosmin. Bylina se využívá především v různých případech krvácení.

Kokošku využijete v případě krvácení z nosu, žaludku a střev. Rostlina dokáže velmi účinně zastavovat krvácení různorodých ran. Bylinku lze využít i ke zmírnění menstruačního krvácení.

Nálev z kokošky pastuší tobolky je velmi účinný také v případě hemeroidů, kdy je vhodné ho využít k oplachování a také přípravě sedací koupele. Rostlina pomáhá rovněž s léčbou výhřezu konečníku nebo ochablých svěračů konečníku.

Bylinka spolehlivě reguluje krevní oběh, a tak je nápomocná v případě vysokého i nízkého krevního tlaku.

Kokoška pastuší tobolka působí na hladké svalstvo děložní tím, že zvyšuje jeho stahy. Proto se dříve bylinka využívala v době porodu. Rostlina je také vhodná v případě probíhajícího klimakteria neboli přechodu pro zmírnění jeho projevů.

Užití

Nejčastěji využijete bylinku ve formě čaje připraveného z jedné čajové lžičky kokošky na 250 ml vroucí vody. Po spaření nechte krátce vyluhovat.

Pro léčbu hemeroidů je vhodná sedací koupel. Čerstvou bylinku můžete také spařit, zabalit do ručníku, a poté přiložit jako obklad na postižené místo.

Rizika

Kokoška pastuší tobolka není vhodná pro těhotné ženy. Látky v rostlině podporují děložní stahy, a proto se ji v období těhotenství rozhodně vyhněte.

Bylinka působí poměrně výrazně, a tak není vhodná k dlouhodobému nepřetržitému užívání. Její konzumaci je třeba omezit na určité intervaly.

Rostlinu můžete konzumovat i čerstvou. Neužívejte jí však nadměrné množství, abyste se vyhnuli možné otravě. Ta může vyústit i ve vznik krevních sraženin.

Možnosti záměny

Záměna kokošky pastuší tobolky je silně nepravděpodobná.

Zajímavosti

Z kokošky se často vyrábí tzv. hrkátko. Stačí pouze natrhnout postranní listy a při následném otáčení stonkem rostlina vytváří hrkání. V minulosti se věřilo, že tento zvuk odhání polednici a lesní víly.

Rostlinu najdete i pod jinými názvy, ke kterým patří babí kapsa, bětuška, kapsička, lopata, mošna, srdíčko, selská hořčice nebo kolduška.

Bylinka roste prakticky ve všech podmínkách. To dosvědčuje i fakt, že byla objevena dokonce i na vrcholu Sněžky. Na rozkvetlou kokošku narazíte hned, jak sleze poslední sníh.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down