Kontryhel obecný

rejza
30. 11. 2022

Latinský název

Alchemilla vulgaris

Obecný název

Kontryhel obecný

Popis

Kontryhel obecný je vytrvalá bylina, jež má krátký vytrvalý oddenek. Z toho vyrůstají dlouze řapíkaté listy a chloupkaté lodyhy. Přímé a poléhavé lodyhy jsou větvené a dorůstají až do výšky 30 cm. Přízemní listy jsou okrouhle ledvinité, jejich okraj je pilovitý a na povrchu jsou leskle chlupaté. Listy v horní části lodyhy jsou přisedlé a okrouhlé. Rostlina kvete od května do září širokými zelenými květy. Kontryhel plodí nažku uzavřenou v číšce.

Výskyt

Kontryhel obecný se v Evropě hojně vyskytuje. U nás ho najdete nejčastěji na loukách.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať kontryhelu sbírejte v období květu, tedy od května do září.

Úprava a sušení

Nasbíranou nať sušte rychle ve stínu. Bylinka nevydává žádný specifický zápach ani vůni. Její chuť je hořká a svíravá.

Účinné látky a působení

V kontryhelu se vyskytují především třísloviny. Účinky bylinky jsou protizánětlivé a mírně močopudné. Rostlina také zastavuje krvácení.

Kontryhel obecný je považován za nejúčinnější ženskou bylinku. Dokáže odstraňovat potíže s nepravidelnou a bolestivou menstruací. Podporuje také léčbu různých gynekologických zánětů a onemocnění.

Bylinka se rovněž užívá k podpoře bezproblémového průběhu těhotenství. Po porodu také čistí a dezinfikuje porodní cesty. V období kojení dokáže kontryhel obecný posilovat tvorbu mateřského mléka.

K dalším účinkům kontryhelu patří odvádění vody při hubnutí a posilování srdce. Často se využívá také k léčbě horečky, hojení hnisavých ran a vředů.

Odvar z kontryhelu také využijete k výplachům dutiny ústní po vytržení zubu. Bylinka podporuje rychlé zacelení vzniklé rány.

Kontryhel dále také ulevuje od slabosti svalů a zmírňuje projevy chudokrevnosti. Bylinka rovněž podporuje dobrý spánek a je vhodná i pro diabetiky.

Užití

Nejčastěji se kontryhel užívá formou čaje. Ten připravíte z jedné polévkové lžíce byliny na 250 ml vroucí vody. Po spaření nechte krátce vyluhovat, a poté sceďte.

Další možností užití je příprava kontryhelové koupele, která se hodí především v případě gynekologických obtíží. Namočte cca 200 g byliny na noc do studené vody. Druhý den nalijte celou směs do připravené koupele.

K výplachům dutiny ústní lze využít odvar, který připravíte podobně jako čaj. Můžete však bylinky využít více.

Rizika

Kontryhel obecný je bezpečná bylina vhodná i pro užívání těhotnými a kojícími ženami.

Možnosti záměny

Bylinku je možné si splést s příbuzným druhem kontryhelem rolním. Záměna není nebezpečná. Kontryhel rolní lze také využít v léčitelství, poskytuje protizánětlivé a močopudné účinky.

Další příbuzný druh kontryhel měkký, který je rovněž podobný, však žádné léčivé účinky neposkytuje.

Zajímavosti

V minulosti se kontryhel užíval například i k léčbě epilepsie nebo kýly. Dnes se však jeho účinky soustředí na menstruační a gynekologické potíže.

Kontryhel najdete také pod označením bylina alchymistů. Je tomu tak z toho důvodu, že v minulosti se této rostlině přisuzovali kouzelné schopnosti a často ji využívali právě alchymisté.

Blahodárné účinky kontryhelu na kvalitní spánek nejsou žádným tajemstvím ani ve Švédsku, kde je zvykem umisťovat kontryhelovou nať pod polštář pro snadnější usínání.

Kontryhel naleznete i pod jinými názvy, ke kterým patří alchemilka, divý muškát, husí drápky, kondolík, lví noha, stříbrník, rosička nebo hvězdoš.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down