Řebříček obecný

rejza
30. 11. 2022

Latinský název

Achillea millefolium

Obecný název

Řebříček obecný

Popis

Řebříček obecný je vytrvalá bylina, jež má plazivý větvitý oddenek. Její chloupkatá lodyha je přímá, jednoduchá a hustě listnatá. Střídavé, kopinaté listy jsou dvakrát až třikrát peřenodílné. Rostlina kvete od června do září. Najdete na ni bohatá, chocholičnatě latnatá květenství. Malé květní úbory mají žlutě zelený zákrov a dvacet bílých trubkovitých obojakých květů. Na okraji se objevuje pět bílých jazykovitých pestíkových květů. Řebříček plodí podlouhlé stříbrošedé nažky.

Výskyt

Řebříček obecný se vyskytuje v Evropě a Asii. U nás ho najdete nejčastěji na suchých loukách a okrajích lesů. Bylinka roste v nížinách i horských oblastech.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať řebříčku sbírejte seřezáváním v období květu od června do září.

Úprava a sušení

Bylinku sušte rychle ve stínu. V případě použití umělé teploty nepřekračujte 40 °C. Během sušení zaznamenáte aromatický pach. Řebříček má nahořklou slanou chuť.

Účinné látky a působení

Řebříček obsahuje především silici s azulenem, alkaloid, flavony a tříslovinu. V bylině najdete také fluoreskující a fotosenzibilní látky ovlivňující barvu květů. Řebříček je skvělou bylinkou především pro ženy.

Bylinka účinně pomáhá s nepravidelnou menstruací, bolestmi spojenými s periodou a projevy přechodu neboli klimakteria. Sedací koupel připravená z řebříčku také ulevuje od bolesti vzniklé zánětem vaječníků. Hodí se i v případě různých dalších gynekologických zánětů a onemocnění.

Rostlina se využívá také ke koupelím v případě zánětů nervů rukou nebo nohou. Čaj z řebříčku pomáhá také od bolesti hlavy, závratí, nevolnosti a bolesti očí. Bylinka rovněž zažene migrénu i krvácení z nosu.

Řebříček je vhodný také k léčbě pálení žáhy, žaludečního refluxu a různých zánětů trávicí soustavy. Využít ho lze i k úlevě od hemeroidů, především ve formě obkladu či koupele.

Bylinka také podporuje správnou činnost jater, ledvin a močových cest. Využívá se při nachlazení a pro úlevu od revmatických bolestí.

Omezuje tvorbu kožního mazu a pomáhá na akné.

Užití

Pro úlevu od gynekologických potíží využijte čaj připravený z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Po spaření nechte krátce vyluhovat. Poté sceďte. Tento nálev se hodí i k léčbě žaludečních potíží.

K přípravě sedací koupele ponořte 100 g byliny do studené vody. Druhý den směs přidejte do koupele.

Rizika

Nepřekračujte doporučené dávkování a neužívejte bylinu dlouhodobě. Při nadužívání může dojít k otravě, která se projeví nevolností a kožní vyrážkou.

Možnosti záměny

Vzhled řebříčku je velmi specifický, a tak je záměna za jinou bylinu silně nepravděpodobná.

Zajímavosti

Řebříček naleznete i pod jinými názvy jako je husí jazýček, husí ocásek, kočičí ocas, krupička, mačačinec, zaječí chléb a žebráček.

Zbarvení květů rostliny se lehce mění podle nadmořské výšky, ve které bylina roste. Zabarvení jednotlivých květu je ovlivněno antokyany, které mění světelné paprsky na teplo. Ve vyšších polohách tak najdete řebříček s růžovými květy. V nížinách má rostlina květy naopak bílé.

Latinské označení rostliny Achillea vzniklo z toho důvodu, že bylinku údajně užíval už starořecký hrdina Achilles během trojské války k zastavení krvácení u zraněných vojáků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down