Tymián obecný

rejza
5. 10. 2022

Tymián je vytrvalá bylinka, která dosahuje výšky až 40 cm. Její lodyhy jsou dole silně zdřevnatělé, čtyřhranné, nahoře pýřité. Listy má krátce řapíkaté, eliptické až čárkovitě eliptické, a to 4 až 10 mm dlouhé, vstřícné a na okraji dolů ohrnuté, na rubu plstnaté.

Květy mají nachovou barvu. Rostlina je aromatická, proto tak také chutná a voní. Můžeme jít vidět, jak kvete v měsíci květnu a červnu.

Latinský název: Thymus vulgaris.

Výskyt

Tymián je původem ze Středozemí, v 21. století se pěstuje v různých zemích. Ideální podmínky, kde je velmi rozšířenou rostlinou. Roste volně na suchých svazích a stepních loukách. Preferuje slunná a sušší místa.

Užívaná část

Část, kterou užíváme je nať. Pozor na to, že se tymiánem můžeme i předávkovat.

Doba sběru

V měsíci květnu a červnu je ideální doba na sbírání právě zmiňované natě. Sbíráme těsně před květem, a to za suchého počasí.

Úprava a sušení

Seřezávají se bylinné části, ty se pak suší, pokud možno rychle ve stínu nebo při teplotě nepřevyšující 40 °. Na bylinky se také prodávají sušičky, které jsou k nim velice šetrné.

Účinné látky a působení

V nati je obsažená hlavně silice, thymol, cymolem, karvakrol. Kromě toho obsahuje průměrně asi 10 % tříslovin, flavony a hydroxyterpenové kyseliny. Zmírňuje křečovitý kašel a uvolní hleny, působí antisepticky, resp. dezinfekčně a současně dezodorizačně. S úspěchem se používá proti střevním parazitům.

Významné místo má také v alternativní léčbě, protože je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylin vůbec. Tymián se používá při nemocech horních cest dýchacích, hlavně na kašel.

Dobře ovlivňuje průdušky při astmatu. Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Pakliže vás často trápí průjem a nadýmání, dokáže vám od těchto problémů pomoci, protože celkově zlepšuje trávení. Současně je tymián také skvělé diuretikum, takže zbavuje tělo zadržovaných tekutin v těle (vodnatelnost) a tím sekundárně zmírňuje infekce močových cest. Pomáhá při revmatismu a dně.

Užití

Tymián lze používat také zevně. Přidat si ho můžete místo soli do svého oblíbeného jídla. Ale opatrně, protože se to nemá přehánět! Tymiánový olej můžete masírovat bolavé svaly a klouby postižené artritidou.
Nálev nebo tinktura z tymiánu je zase skvělé kloktadlo či ústní voda (řeší zápach z úst).

Čaj z tymiánu je výborný na dráždivý a černý kašel. Připravíme si tedy 3 čajové lžičky na 2 šálky denně našeho sušeného tymiánu, a to vše zalijeme horkou vodou.

Rizika

Mezi hlavní příznaky, kdy pro vás není tymián dobrý nebo jste přehnali jeho konzumaci patří: průjem, nevolnost a zvracení, při aplikaci na kůži může dojít k alergické kontaktní dermatitidě. Pokud se u vás objeví zdravotní problémy, obraťte se na svého lékaře.

Možnosti záměny

Tymián si můžeme splést s mateřídouškou, tymián je z čeledi hluchavkových.

Zajímavosti

Ve Francii mu říkají penicilin chudých, protože je jednou z nejsilněji antibioticky působících rostlin. Bývá součástí bylinného svazku bouquet garni, který se používá při přípravě polévek, vývarů a dalších dušených pokrmů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down