Máta peprná

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Mentha piperita

Obecný název

Máta peprná

Popis

Máta je až 80 cm vysoká bylina s dřevnatým oddenkem. Lodyha je čtyřhranná a v horní části rostliny silně větvená. Listy mají podlouhlý eliptický tvar a dosahují délky až 8 cm. Jejich barva je zpravidla zelená, výjimkou ale není ani červenozelené zbarvení. Květy máty se objevují od července do září a mají bledě nachovou barvu. Jednotlivé okvětní lístky tvoří válcovité klasy. Bylina plodí nahnědlé vejčité tvrdky. Pro celou rostlinu je typická aromatická vůně.

Výskyt

Bylina hojně pěstovaná po celém světě. Nejlépe se jí daří v mírném pásu na vlhkých nevápnitých půdách. U nás rovněž často pěstována. V přírodě se vyskytuje jen ojediněle.

Užívaná část

List, nať

Doba sběru

Vhodná doba pro sběr listů je počátek května. Bylinu sklízejte za suchého počasí, ideálně okolo poledne.

Úprava a sušení

Listy máty sušte ve stínu a co nejrychleji. V případě pomalého sušení dojde k jejich zhnědnutí. Pokud použijete umělé teplo, nepřekračujte 35 °C. Pro skladování je vhodné využít hnědé papírové obaly, které obsahují nebělenou papírovou vložku.

Účinné látky a působení

Máta peprná obsahuje silici, ve které najdeme menthol, menthon a menthofuran. Dále se v rostlině vyskytují třísloviny v poměru okolo 5 %.

Máta je hojně používána k posílení nervové soustavy a tělesné kondice.

Hlavním přínosem této byliny jsou její blahodárné účinky na trávicí soustavu. Máta zastavuje zvracení, posiluje chuť k jídlu a ulevuje od žaludečních křečí. Odstraňuje také plynatost a pomáhá při zácpě.

Rostlina pomůže i v případě onemocnění žlučníku. Ulevuje od bolesti pramenící ze vzniku žlučníkových kamenů a posiluje vylučování žluči.

V případě vnějšího užívání je máta vhodná k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní. Obzvláště přínosné jsou její schopnosti lokálně ochlazovat a znecitlivovat.

Ve formě obkladu lze mátu využít na vyrážky nebo záněty kůže. Můžete z ní také připravit bylinnou koupel, která ochladí tělo a zklidní mysl.

A používá se i při onemocnění průdušek a krku.

Užití

Pro získání léčivých účinků lze mátu peprnou užívat čerstvou, kdy stačí požvýkat pár lístků. Ze sušené byliny lze také připravit čaj. Stačí jedna čajová lžička byliny na 250 ml vody. Často najdete mátu i v různých bylinných směsí. Její obsah je zde poměrně malý, jelikož má silné aromatické vlastnosti a snadno přebije ostatní byliny.

Rizika

Užívání máty peprné v běžných dávkách je bezpečné. Ojediněle může konzumace této byliny způsobit pálení žáhy. Rostlina není závadná ani pro těhotné a kojící ženy.

Možnosti záměny

Záměna máty za jinou bylinu je silně nepravděpodobná díky její specifické vůni, kterou intenzivně ucítíte po rozmělnění listu mezi prsty.

Narazit však můžete na mátu kadeřavou. Té se ale nemusíte obávat, jelikož poskytuje obdobné účinky jako máta peprná.

Zajímavosti

Ze silice máty peprné je v mnoha zemích získáván menthol. Pro tyto účely existují různé odrůdy jako je například Mentha arvensis, které mají zvýšený obsah mentolu v silici.

Mátu peprnou můžete najít také pod rozličnými lidovými názvy. K těm nejpoužívanějším patří balšám, pepřová máta, nátkové koření, větrová bylina nebo peprmint.

Na to, jak hojně je dnes máta peprná využívána, vznikla poměrně nedávno. Na samém konci 17. století došlo k jejímu vyšlechtění zkřížením máty klasnaté a máty vodní.

Máta byla velmi oblíbena už u našich předků. Před stovkami let ji Arabové užívali jako repelent proti mouchám a hmyzu. Zároveň však bylina symbolizovala přátelství a lásku. A to především proto, že k jejím účinkům patří potlačení impotence a zvýšení fyzické kondice.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down