Kozlík lékařský

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Valeriana officinalis

Obecný název

Kozlík lékařský

Popis

Kozlík je vytrvalou bylinou dorůstající výšky až 150 cm. Jeho lodyha je přímá a zbrázděná. Kopinaté listy vespod rostliny jsou na rozdíl od těch horních zubaté. Rostlina kvete od června do srpna a bledě růžové květy se objevují ve druhém až třetím roce. Kozlík plodí chmýřité nažky dlouhé až 4 mm.

Výskyt

Bylina je rozšířena v Evropě, Asii a Severní Americe. Volně v přírodě ji u nás najdeme v příkopech, na okrajích lesů a vlhkých loukách. Lze ji i pěstovat.

Užívaná část

Oddenek

Doba sběru

Z byliny se sbírá oddenek v průběhu října ve druhém roce života rostliny.

Úprava a sušení

Oddenek nejdříve důkladně omyjte, a poté rychle sušte ve stínu. V případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Po usušení získává kořen rostliny silný nasládlý pach, proto je třeba ho uchovávat v pevně uzavřené nádobě.

Účinné látky a působení

Bylina obsahuje silici, chatinin a valerin. Dále také estery jako například kyselinu valeronovou. K jeho hlavním účinkům patří zklidnění těla i mysli.

Kozlík dokáže ulevit od všech projevů nadměrného stresu jako je podrážděný žaludek, silné bušení srdce, bolest hlavy nebo deprese či úzkost. Působí také velmi podobně jako léky na spaní, které mohou mít na rozdíl od kozlíku nežádoucí vedlejší účinky, snižuje krevní tlak.

Bylinka se dále užívá v případě silného menstruačního krvácení. Zmírňuje i nepříjemné projevy klimakteria neboli přechodu.

Užití

Kozlík lze užívat formou nálevu, který připravíte z jedné čajové lžičky byliny a 250 ml vroucí vody. Po zalití nechte 10 minut louhovat. Pro nejlepší výsledky při podávání v případě nespavosti čaj užívejte cca hodinu a půl před spaním. Jeho účinkování pozitivně podpoří dodržování pravidelného spánkové režimu.

Z čerstvé byliny lze také připravit tinkturu, ve které si kozlík zachová všechny své léčivé účinky v plné síle. Přidat můžeme rostlinu i do koupele či parní lázně.

Rizika

Kozlík lékařský by neměly užívat těhotné a kojící ženy či děti do 3 let. Není vhodný ani pro pacienty trpící onemocněním jater.

Kozlík je třeba užívat pouze v kratších intervalech, ne déle než 4 týdny. Jinak může dojít ke vzniku závislosti.

Možnosti záměny

Rostlinu je možné zaměnit za příbuzný kozlík dvoudomý, který se rovněž vyskytuje na vlhkých loukách. Přináší uklidnění podobně jako kozlík lékařský, působí však kratší dobu.

Zajímavosti

Na kozlík lékařský můžete narazit také pod názvem baldriánské kapky, které se užívají k relaxaci a potlačení strachu. Vyrábí se z čerstvého kořene byliny.

Kořen kozlíku lékařského svým zápachem připomíná kočičí moč. Také tyto čtyřnohé mazlíčky silně přitahuje a pokud ho dostatečně nezajistíte, ihned se vám v něm vyválí. Láká je především éterický olej s obsahem kyseliny kozlíkové, který se v bylině vyskytuje. I pro to se někdy kozlíku přezdívá kočičí kořen.

Kozlík lékařský je léčivou bylinou známou po tisíce let. Používali ji již staří Inkové k různým magickým obřadům. Jako léčivo pro napnuté nervy se pak bylinka užívala ve starověkém Řecku i Římě. Ve středověku ho zase lidé používali na zahánění čarodějnic podobně jako česnek na upíry.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down