Česnek

rejza
19. 12. 2022

Obecný název

Česnek setý

Latinský název

Allium sativum

Popis

Česnek setý je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 40 cm. Hlavní léčivou součástí je cibule skládající se z podlouhlých pacibulek neboli stroužků, které jsou chráněny bílými šupinami. Zelené listy rostliny jsou žlábkovité a dlouhé až 15 cm. Na konci jednoduché lodyhy najdete květenství skládající se z bílých květů, které jsou před rozkvětem uskupeny v blanitém toulci.

Výskyt

Česnek původně pochází z oblasti Orientu. U nás se pěstuje nejčastěji v těžkých hlubokých půdách v teplých a stinných oblastech.

Užívaná část

Cibule

Doba sběru

Vhodný čas pro sběr česneku setého nastává v červenci a srpnu, kdy probíhá postupné vadnutí a zbělání natě.

Úprava a sušení

Česnek se pouze nechá lehce oschnout, poté se odstraní nať a cibule se uskladní na chladném místě. Takto uložený česnek vydrží v syrovém stavu i několik měsíců.

Účinné látky a působení

Česnek poskytuje silné antibakteriální účinky. Ty získává z látky allin, která se váže na silici obsaženou v cibuli rostliny. Tyto bakteriostatické účinky navíc podporuje vysoký podíl fytoncidů v bylině.

Česnek setý dokáže snižovat hladinu krevního tlaku. Hodí se tedy k léčbě arteriální hypertenze. Bylinka ale také účinně bojuje proti hyperglykémii, kdy dokáže snižovat hladinu krevního cukru a zároveň stimulovat produkci inzulínu.

Antibakteriální účinky česneku se nejvýrazněji projevují v oblasti trávicí soustavy. Bylina dokáže účinně čistit střeva a zbavovat různých zažívacích obtíží. Uvolňuje také žaludeční a střevní křeče.

Česnek zneškodňuje bakterie, viry i plísně. Zaručeně pomáhá při léčbě chřipky, angíny nebo obyčejného nachlazení. Dále také prokrvuje cévy a další tkáně.

Užití

Jednou z možností užívání česneku je výroba česnekového sirupu. Nejdříve jednu celou cibuli oloupejte a prolisujte, následně zalijte lihem a nechte osm dní louhovat. Poté sceďte.

Další možností je také kombinace česneku s mlékem. Stačí pouze rozetřít pár stroužků a následně zamíchat do nápoje. Mléko zmírňuje nepříjemnou a ostrou chuť česneku.

Rizika

Česnek není vhodné užívat především v případě onemocněních střev, jater, žlučníku a slinivky. V případě, že trpíte chronickým onemocněním, se o konzumaci česneku raději poraďte se svým lékařem. Rostlina není vhodná ve vyšším množství ani pro osoby s nízkým krevním tlakem.

Možnosti záměny

Záměna česneku setého není pro jeho typický vzhled a vůni příliš pravděpodobná. Narazit však můžete na oblíbený česnek medvědí, který poskytuje jiné léčivé účinky. Obě rostliny však působí silně antibakteriálně.

Zajímavosti

Pokud si nevíte rady, jak dostat zápach česneku z rukou po jeho zpracování, máme pro vás osvědčenou radu. Stačí přejíždět prsty po oceli (lze využít například široký nůž) pod tekoucí vodou. Vaše ruce se takto rychle a spolehlivě zbaví česnekového aroma.

Česnek setý je někdy označován jako česnek kuchyňský. K dalším názvům patří božská pomoc, cibule drýková, česnok, dryák, luk, luček nebo cibule pažitky.

Rostlina údajně pochází z území dnešního Mongolska, odkud se dostala dovozem do Číny. Dle dostupných historických pramenů se česnek pěstoval také ve starověkém Egyptě. Ve starověkém Řecku a Římě byl pak česnek považován za posvátnou bylinu. V dnešní době se 80 % světové produkce česneku pěstuje právě v Číně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down