Česnek medvědí

rejza
19. 9. 2022

Popis

Medvědí česnek je středně velká cibulovitá trvalka s výraznou a štiplavou česnekovou vůní.

Listy jsou dlouhé, špičaté a oválného tvaru s hladkými okraji. Květy jsou malé, bílé, se šesti okvětními lístky na tenké stopce. Česnek má přibližně 25 květů, tvoří kulatý květní shluk, který je držen vysoko na jediném bezlistém stonku.

Medvědí česnek se rozmnožuje cibulkami a velmi příležitostně semeny.

Latinský název

Allium ursinum

Obecný název

Česnek planý, divoký česnek, česnek medvědí, cibule čarodějná, cikánský česnek nebo ramsons.

Výskyt

Česnek se dnes hojně pěstuje jako zelenina na Moravě a Slovensku na těžších hlubokých půdách ve stinných, teplých místech.

Užívaná část

Listy.

Doba sběru

Listy se sbírají v období od března do dubna.

Úprava a sušení

Listy se nesuší, ale používají se ve svém syrovém stavu.

Účinné látky a působení

Obsahuje glykosidně vázané silice a sirnou sloučeninu aliin, fytoncidy, vitamín C, ale je zdrojem i vitamínů A a B a řady minerálních látek jako třeba železa, zinku, hořčíku nebo vápníku.

Účinky česneku medvědího

Je třeba mít na paměti, že usušené listy medvědího česneku ztrácejí své benefity, proto je používáme v syrovém stavu.

Z lékařského hlediska má medvědí česnek mnoho působivých použití, mimo jiné při léčbě vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, žaludečních nevolností a chronických onemocnění.

Tento druh česneku lze užívat vnitřně nebo jako bylinný doplněk nebo ho lze přidávat do obkladů a jiných léčebných prostředků.

Je známo, že česnek má uklidňující účinek na vysoký krevní tlak, což může snížit riziko aterosklerózy, infarktu a mrtvice.

Kromě toho je medvědí česnek schopen snižovat celkovou hladinu cholesterolu a udržovat vaše srdce v dobré kondici.

Antibakteriální a protiplísňové sloučeniny nalezené v této divočejší formě česneku mohou pomoci obnovit rovnováhu bakteriální flóry ve vašem střevě, což může zklidnit zánět, nadýmání, křeče, zácpu a další žaludeční problémy.

Medvědí česnek vás může chránit před rakovinou, pomáhá totiž při tvorbě rakovinotvorných látek a také zlepšuje opravu DNA.

Podle některých studií má, že medvědí česnek potenciál zabíjet buňky rakoviny kůže včetně rakoviny prsu, prostaty, plic, tlustého střeva, lymfomů a neuroblastomu.

Většina lidí používá tento česnek jako náhradu nebo doplněk normálního česneku nebo cibule při vaření.

Listy se často krájí na plátky, aby podobně jako pažitka nebo zelená cibulka.

Můžete ho přidat do polévek, dušených pokrmů a kari nebo dokonce posypat mletým medvědím česnekem saláty a marinády na kuřecí a hovězí pokrmy.

Medvědí česnek pomáhá čistit žaludeční a střevní systém od mikrobů a bakterií. Jeho pravidelná konzumace tak může sloužit jako prevence proti závažným onemocněním, včetně rakoviny.

Pomáhá předcházet podráždění střev a také chrání organismus před nachlazením a chřipkou. Pomáhá při léčbě bronchitidy, protože pročišťuje dýchací cesty, uvolňuje dýchání a tlumí kašel.

Divoký česnek ve formě koupele je ideální pro všechny, kteří trpí problematickou pokožkou, zánětlivými procesy na kůži, podrážděnou pokožkou, ekzémy a dermatitidou.

Medvědí česnek čistí játra, ledviny, vnitřnosti a močový měchýř.

Únava při změnách ročního období trápí mnoho lidí. Často jde o nedostatek některých vitamínů – vápníku, draslíku, železa atd. únava se dá s pomocí medvědího česneku velmi dobře a rychle překonat.

Rizika

Česnek medvědí může také u některých jedinců vyvolávat alergické reakce, jako je otok hrdla nebo vážné dýchací potíže, zarudnutí a podráždění pokožky, tělní zápach či krvácení.

Možnost záměny

Medvědí česnek se dá velmi lehce zaměnit s konvalinkou a ocúnem.

Zajímavosti

Recept na pesto z medvědího česneku

  • 150 g listů medvědího česneku
  • 50 g parmazánu
  • 1 stroužek česneku
  • ½ kůry a šťávy z citronu
  • 50 g piniových oříšků, opražených
  • 150 ml řepkového oleje

Listy medvědího česneku opláchneme a nahrubo nasekáme.

Listy medvědího česneku, parmazán, česnek, citronovou kůru a piniové oříšky rozmixujte v kuchyňském robotu na hrubou pastu.

Osolte a přidejte téměř všechen olej.

Ochutnejte, okořeňte a přidejte trochu citronové šťávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down