Meduňka lékařská

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Melissa officinalis

Obecný název

Meduňka lékařská

Popis

Meduňka je vytrvalou bylinou dorůstající výšky až 80 cm. Lodyha je větvená a hustě listnatá. Jednotlivé listy jsou vstřícné, řapíkaté a vejčité s vroubkovitě pilovitým okrajem. Bylina kvete v červnu a červenci bledými květy uspořádanými do jednostranných lichopřeslenů. Květy mají zpravidla bledou růžovou a modrou barvu, ojediněle se objevují i žlutobílé květy. Meduňka plodí tvrdky. Pro celou rostlinu je typické příjemné citronové aroma.

Výskyt

Meduňka pochází z východního Středomoří. Dnes se však pěstuje po celém světě a výjimkou není ani u nás. Najdeme ji na zahradách i ve vnitřních květináčích. Zplaňuje pouze ojediněle.

Užívaná část

List

Doba sběru

Meduňku sbírejte těsně před květem, tedy v průběhu června a července. Ideálně provádějte sběr v odpoledních hodinách za suchého a chladnějšího počasí. Listy trhejte od natě před rozvinutím plného květu, abyste získali co nejintenzivnější aroma.

Úprava a sušení

Listy meduňky sušte co nejrychleji, abyste předešli jejich zhnědnutí. Při použití umělého tepla nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Meduňka obsahuje silici, ve které najdeme mimo jiné citral. Proto se tato bylinka řadí k citrálovým surovinám. Rostlina obsahuje také třísloviny a hydroxytriterpenové kyseliny.

Meduňka dokáže velmi účinně zklidňovat mysl a zmírňovat stres a úzkosti. Hodí se i pro případy nespavosti a častého nočního probouzení. Bylinka dokáže utlumit také pocity bušení srdce, které jsou častým projevem již zmíněných úzkostí. Meduňka dokáže léčit všechny orgány, které jsou ochromeny z důvodu nadměrného stresu.

Bylinka se hodí i pro užívání v případě trávicích potíží. Odstraňuje nadýmání a zmírňuje žaludeční křeče. V těchto případech je vhodná i k užívání dětmi. Meduňkový čaj také podporuje vylučování žluče.

Dalším oblíbeným účinkem meduňky je zmírnění nevolnosti a zvracení v období těhotenství.

Vnější užití meduňky se doporučuje především při bolestech hlavy, migréně a revmatických bolestech. Potírání drceným listem je vhodné i pro léčbu oparu.

Užití

Meduňka se nejčastěji používá ve formě čaje nebo nálevu, který připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vody. Denně neužívejte více než tři šálky.

V případě zevního užití lze připravovat koupel či zábal, které uleví od revmatických bolestí. Na bolesti hlavy vyzkoušejte potírání spánků drcenými listy meduňky.

Rizika

Meduňka je bezpečná bylina, pokud dodržujete doporučené dávkování. Není vhodné ho překračovat, jinak se mohou dostavit nežádoucí vedlejší účinky, ke kterým patří bolest hlavy a žaludku, nadýmání či trávicí potíže.

Bylinku je vhodné užívat v intervalu 4 – 6 týdnů, a poté na několik týdnů vysadit. Meduňka není ideální pro dlouhodobé užívání. V doporučených dávkách je vhodná i pro těhotné a kojící ženy a také děti.

Možnosti záměny

Podle vzhledu je možné bylinku zaměnit za jiné zástupce z čeledi hluchavkovitých, do kterých patří i meduňka lékařská. Poznáte ji však zajisté podle jejího typického citronového aroma.

Zajímavosti

Meduňku můžete najít i pod jinými názvy jako například citronelka, doušník, marulka, včelník, medovka nebo kalaminta.

Tuto bylinku využijete i k domácímu úklidu. Stačí ji jen vyluhovat v octu a získáte účinný čistič kuchyňských povrchů. Můžete si z ní také vyrobit voňavé domácí mýdlo.

Meduňka skvěle funguje i jako repelent proti hmyzu. Kůži si můžete potřít rozmělněnými listy nebo přidejte pár stonků do vázy na terase, abyste odpudili nežádoucí komáry.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down