Rozmarýn

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Rosmarinus officinalis

Obecný název

Rozmarýn lékařský

Popis

Rozmarýn je stále zelený keř dosahující výšky až 2 m. Větve jsou výrazně prutovité. Kůra je hnědá až popelavě šedá. Listy dosahující délky 35 mm a šířky 3 mm se vyznačují podvinutým okrajem a barví se na líci do tmavozelené. Rub se vykresluje do bělavě šedoplstnaté barvy. Od června do srpna se objevují dvoupyskové květy fialové barvy, které tvoří listenaté vidlany. Rozmarýn plodí tvrdky, které vznikají z fialové až bledě modré koruny květu. Pro rostlinu je typický kafrovitý zápach.

Výskyt

Rozmarýn pochází ze Středozemí, u nás ho lze často spatřit na zahradách. Nesvědčí mu však mrazy, a proto by měl na zimu být umístěn dovnitř. Nejlépe se mu daří v mírném podnebí v blízkosti moře.

Užívaná část

Listy

Doba sběru

Listy rozmarýnu sbírejte v období květu, tedy od června do srpna.

Úprava a sušení

Rozmarýnové listy po sběru sušte ve stínu, v případě umělého tepla nepřekračujte 35 °C. Lze také zavěsit do stinného a suchého místa celé stonky s listy a nechat postupně vysušit. Bylina dodá místnosti vůni a lze ji takto skladovat i delší dobu.

Účinné látky a působení

Rozmarýn obsahuje silici, tříslovinu, fytoncidy a hydroxiterpenové sloučeniny. Při styku s kůží může mírně dráždit pokožku, naopak ale působí dezinfekčně.

Poměrně ojedinělou schopností rozmarýnu mezi léčivými bylinami je zvyšování krevního tlaku. Zároveň také zmírňuje nervové vypětí a uklidňuje. Podporuje zdravý krevní oběh, čímž ulevuje od studených končetin.

Bylinka posiluje celý organismus a tonizuje cévy. Při nachlazení ji lze využít na podporu pocení. Rozmarýn se hodí i v případě potíží s trávicím traktem. Ulevuje od větrů i střevních křečích. Působí také močopudně a pomáhá při léčbě ženských onemocnění. pohlavního ústrojí.

Zevní užití rozmarýnu také podporuje dostatečné prokrvení tkání, a tím ulevuje od bolestí svalů.

Užití

Proti střevním potížím nejlépe pomůže rozmarýn ve formě čaje či nálevu. Na jeden šálek stačí jedna čajová lžička sušené byliny. Doporučená denní dávka jsou dva šálky denně.

Při revmatismu je také možné z byliny připravit koupel. Lze užívat i mast či esenciální olej. Ten využijete například jako kloktadlo, kdy zahání nepříjemný zápach z úst, a navíc dezinfikuje.

Rizika

Nepřekračujte doporučené denní dávkování vnitřního užívání rozmarýnu, abyste se vyvarovali nežádoucím vedlejším účinkům. Zcela by se této bylině měly vyvarovat těhotné ženy, jelikož rostlina působí abortivně a také antikoncepčně. Rozmarýn není vhodný ani pro osoby trpící vysokým krevním tlakem a epilepsií. Nedoporučuje se také podávání bylinky dětem.

Možnosti záměny

Rozmarýn má specifické listy a krásné květy. Chutí a vůní může připomínat eukalyptus, se kterým si ho proto lze v sušené formě splést.

Zajímavosti

Již ve starověku rozmarýn symbolizoval lásku, manželství, smrt a nepomíjivost. Byl proto hojně opěvován i pěstován.

Silice připravená z rozmarýnové natě se často používá k výrobě různých kosmetických produktů, především pak kolínských vod.  Lze ji ale využít také jako prostředek proti molům.

Latinský název vznikl spojením dvou slov ros a maris, což v překladu znamená mořská rosa. Ve starověkém Římě se této bylině říkalo třeba také mořská růže. V blízkosti moře se rostlině totiž nejvíce daří.

Rozmarýn je nedílnou součástí zásoby koření ve každé správné kuchyni. Hodí se skvěle k rybám, drůbežímu nebo skopovému masu. Zároveň je ale také nedílnou součástí oblíbeného provensálského koření.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down