Brusnice borůvka

rejza
12. 1. 2023

Latinský název

Vaccinium myrtillus

Obecný název

Brusnice borůvka

Popis

Brusnice borůvka je keř dorůstající výšky do 50 cm. Z vodorovného kořenu vyrůstají plazivé kmínky, na nichž najdete hranaté, zelené větve. Tenké opadavé listy borůvky jsou dlouhé zhruba 1 cm a mají eliptický až podlouhle vejčitý tvar. Obojaké, převislé květy dorůstající velikosti 5 cm a jejich baňkovitá koruna se barví do zeleného odstínu s červeným nádechem. Borůvka plodí drobné mnohosemenné bobule tmavě modré barvy. Keř rozkvétá v květnu a červnu, plody pak dozrávají v červenci a srpnu.

Výskyt

Brusnice borůvka se hojně vyskytuje v Evropě, severní Asii a také na území Severní Ameriky. U nás na ni narazíte nejčastěji ve světlých jehličnatých lesech s vlhkou půdou. Borůvčí najdete v nížinách i horských pásmech.

Užívaná část

Plod, list

Doba sběru

Plody borůvky sbírejte v období července a srpna, kdy jsou zcela zralé. Listy lze trhat již od června až do konce září.

Úprava a sušení

Zralé bobule sušte na slunci či ve stínu. V případě využití umělé teploty nepřekračujte 45 °C. Usušené plody pečlivě uschovejte před hmyzem. Listy brusnice borůvky lze rovněž sušit na slunci i ve stínu, zde by umělá teplota nikdy neměla překročit hranici 40 °C.

Účinné látky a působení

V bobulích brusnice borůvky najdete především tříslovinu, organické kyseliny, barviva a sacharidy. Podíl tříslovin poskytuje svíravé účinky. Dále se v plodech vyskytuje vysoký obsah minerálů, vitamínů a antioxidantů.

Jednou z léčivých vlastností borůvky je schopnost mírnit průjem. Skvěle pak lze bylinku využít především u dětských průjmů. Borůvka však také dezinfikuje a léči sliznici střev. Čerstvé plody lze rovněž rozmělnit a šťávu využít k potírání míst s kožním onemocněním jako je lupénka nebo ekzém.

Plody borůvky dále například zlepšují zrak, odvar lze použít i ve formě obkladu na oční záněty. Brusnici lze ale využít i v případě běžného nachlazení. Šťáva z čerstvých plodů léčí rýmu, ve formě kloktadla pak ulevuje od zánětů v krku či ústní dutině.

Bobule borůvky obsahují značný podíl cukru, proto v případě cukrovky uvítáte léčivé účinky listů tohoto keře. Borůvkové listy a nať totiž koncentraci glukózy v krvi naopak snižují.

Užití

Plody borůvky lze konzumovat přímo nebo je také sušit, zmrazit či zavařit. Dále z nich můžete připravit čaj nebo také odvar pro kloktání. Jako kloktadla lze využít také vymačkanou borůvkovou šťávu zředěnou vodou.

Z listů a natě připravujeme odvar pro vnitřní užití, případně ho lze využít i jako kloktadlo či obklad.

Rizika

Konzumace borůvek je bezpečná. Nedoporučuje se pouze pro osoby s onemocněním slinivky břišní nebo dvanáctníku.

Možnosti záměny

Borůvky je možné zaměnit za nebezpečné plody vraního oka čtyřlistého. Tato rostlina je sice již na pohled zcela odlišná od keře brusnice borůvky, její plody jsou však bobulím borůvky velice podobné. Plody vraního oka jsou však jedovaté, a proto si na tuto záměnu dávejte velký pozor především u dětí.

Zajímavosti

Schopnost borůvek zlepšovat zrak je známa již řadu let. V minulosti bobule využívali například piloti průzkumných letadel, aby si před startem zvýšili pozornost a posílili svůj zrak.

Borůvka se často objevuje pod řadou lidových názvů. K těm nejběžnějším patří mystovka, hejprle, černá jahoda, borůvnice nebo slovenské označení čičoretka.

Nedávná studie londýnských vědců prokázala, že každodenní konzumací borůvek můžete snížit pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárního onemocnění až o dvacet procent.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down