Sporýš lékařský

rejza
19. 12. 2022

Obecný název

Sporýš lékařský

Latinský název

Verbena officinalis

Popis

Sporýš lékařský je vytrvalá, ojediněle jednoletá bylina dorůstající do výšky 70 cm. Ze čtyřhranné lodyhy vyrůstají vstřícné, vroubkované a celokrajné listy, které jsou krátce a hustě chlupaté. Listy se barví do šedozeleného odstínu. Světle fialové malé květy sporýše se objevují od července do srpna a tvoří úžlabní a koncové hrozny. Bylina plodí čtyři podlouhle válcovité tvrdky světle hnědé barvy.

Výskyt

Sporýš lékařský se běžně vyskytuje v Evropě a Asii. U nás ho najdete nejčastěji na mezích a loukách, především v blízkosti vodních toků.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať sporýše sbírejte seřezáváním v období květu, tedy v červenci a srpnu.

Úprava a sušení

Nasbíranou nať sporýše je třeba sušit rychle ve stínu. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Pro bylinu je typické slabě mátové aroma a hořká chuť.

Účinné látky a působení

Ve sporýši najdete především glykosid verbenalin, verbenin, tříslovinu, hořčiny, sliz a silici s citralem. Bylinka podporuje vylučování hlenu a léčí dráždivý kašel. Kloktání stejně jako i pití sporýšového čaje ulevuje od bolesti v krku.

Sporýš ulevuje od různých trávicích obtíží. Pomáhá léčit nechutenství, průjem a také žaludeční bolesti. Bylinka rovněž účinkuje proti bolestem zad a houseru. V tomto případě je ideální využít zábal z čerstvé rostliny.

V případě očních onemocnění, jako je šedý nebo zelený zákal a také ječné zrno, pomůže bylinná parní lázeň očí. Sporýš má močopudné účinky, a ulevuje tak od zavodnění organismu.

Sporýš se hodí k léčbě běžného nachlazení, kdy mírní jeho příznaky včetně bolesti v krku, bolesti hlavy i kašle. Bylinka ulevuje také od bolestivých projevů menstruace.

Vhodná i na snížení cholesterolu .

Užití

Nejčastější formou užití je čaj, který připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Po zhruba pěti minutách louhování sceďte.

Obklad pro případ bolestí zad připravíte nejlépe z čerstvé byliny. Svařte jeden svazek sporýše s 200 ml octa, a poté do směsi zamíchejte ovesné vločky. Tím získáte kašovitý obklad, který je vhodné přiložit na kus látky a následně na bolestivé místo. Zabalte záda do teplé deky a nechte působit zhruba patnáct minut.

Rizika

Sporýš lékařský není vhodný pro těhotné ženy, u kterých by mohl v krajním případě vyvolat předčasný porod.

Možnosti záměny

V zahraničí lze sporýš lékařský zaměnit za další zástupce ze stejného rodu sporýše neboli verbeny. V České republice však roste pouze sporýš lékařský, a tak je jeho záměna nepravděpodobná.

Zajímavosti

Sporýš lékařský se neztratí ani v kuchyni. Jeho kořeny se dříve přidávali do sklenic s nakládanými okurkami pro zpříjemnění chuti. Do salátů a polévek lze naopak přidávat čerstvé výhonky bylinky.

Latinský název vznikl již ve starověkém Římě, kde se jménem verbena označovali magické rostliny využívané k posvátným obřadům. Ve starověkém Řecku se zase sporýš přidával pro své údajné afrodiziakální účinky do různých nápojů lásky.

Sporýš lze někdy najít pod lidovým názvem železník. V angličtině se bylinka jmenuje vervain, což odkazuje na jeho dávné využívání k léčbě ledvinových kamenů. Jméno vzniklo z původně keltského názvu ferfaen.

Foto: blanokridlivpraze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down