Mochna nátržník

rejza
19. 12. 2022

Obecný název

Mochna nátržník

Latinský název

Potentilla erecta

Popis

Mochna nátržník je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 40 cm. Její červenohnědý oddenek je válcovitý, uzlinovitý a dosahuje délky 10 cm. Z oddenku vyrůstá přímá nebo vystoupavá lodyha s trojčetnými listy. Malé květy objevující se od května do září mají zlatožlutou čtyřplátečnou korunu. Tento znak je stěžejní pro odlišení nátržníku od ostatních zástupců rodu mochny, kteří mají korunu s pěti plátky. Rostlina plodí vejčité nažky.

Výskyt

Mochna nátržník je hojně rozšířená po Evropě. U nás na ni narazíte především na loukách a rašeliništích. Rostlina se vyskytuje na suchých i vlhkých stanovištích.

Užívaná část

Oddenek

Doba sběru

Oddenek mochny nátržníku sbírejte na počátku jara, než vyrostou první listy. Další možností je pak podzim po období květu.

Úprava a sušení

Nasbíraný oddenek nejdříve pečlivě očistěte, a poté sušte ve stínu nebo na slunci. Obě varianty jsou pro mochnu možné. Pro bylinu je typická svíravá chuť.

Účinné látky a působení

V oddenku najdete především tříslovinu torentilovou, která tvoří až 20 % celkového složení. Tato látka bylině poskytuje svíravý a protizánětlivý účinek.

Mochna nátržník je velice účinnou bylinou proti všem druhům průjmu. Bylinka pomáhá v případě infekčního průjmu, střevní chřipky i zažívacích potíží způsobených konzumací zkaženého jídla. Mochna uleví také od průjmu způsobeného cestováním.

Bylinka zastavuje různá vnitřní krvácení, a tak ulevuje i od krvavých průjmů. Mochna léčí také žaludeční potíže a katary, především díky svým protizánětlivým účinkům. Ženám bylinka uleví od dlouhotrvající menstruace.

Při zevním užití lze mochny využít jako kloktadla proti různým zánětům v dutině ústní a parodontóze. Odvarem lze také omývat různá kožní onemocnění jako například ekzém, hnisavé vředy, špatně se hojící rány a popáleniny.

Užití

Z mochny lze připravit čaj, kdy zalijete jednu čajovou lžičku bylinky 250 ml vroucí vody. Často se užívá také tinktura, kterou připravíte z čerstvého nakrájeného oddenku naloženého do 40 % lihu. Tinktury lze konzumovat až tři polévkové lžíce denně. Pro kloktání a další zevní užití lze využít odvar připravený stejně jako zmíněný čaj.

Rizika

Mochna nátržník nevykazuje žádná rizika a kontraindikace. Pouze při nadměrném užívání může způsobit zácpu.

Možnosti záměny

Mochnu nátržník lze zaměnit za další zástupce rodu mochny. Bezpečně však nátržník poznáte dle koruny květů se čtyřmi plátky. Ostatní rostliny mají plátků pět.

Zajímavosti

Další názvy, pod kterými naleznete mochnu nátržník, jsou například návesníček, stříbrníček, galgan, krevní koření, průtržník nebo přetržník.

Oddenek mochny nátržníku obsahuje červené barvivo. To bylo dříve hojně využíváno v koželužství a barvířství. Starý kořen také dokáže světélkovat ve tmě podobně jako je tomu u rozkládajícího se dřeva.

Latinský název byliny Potentilla znamená v překladu síla nebo moc. To jen dokládá účinné léčivé schopnosti této rostliny, které byly známy už v dávných dobách.

Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mochna_nátržník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down