Ostropestřec mariánský

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Ostropestřec mariánský

Latinský název

Silybum marianum

Popis

Ostropestřec mariánský je jednoletá až dvouletá bodlákovitá bylina, jejíž silná lodyha je četně větvená. Střídavé listy mají eliptický tvar a jsou chobotnatě laločnaté, lesklé a tuhé. Na líci listu lze zpravidla najít bílé skvrny. Rostlina kvete od července do září mohutnými květními úbory červenofialové barvy, které najdete na konci lodyhy či na jejích větvích. Zákrovní listy květních úborů obsahují dlouhé trny, odstálé lůžko je pouze štětinkaté. Ostropestřec plodí chmýřité nažky.

Výskyt

Ostropestřec mariánský pochází z oblasti Středomoří, u nás ho najdete na rumištích a kamenitých stráních. Lze ho také pěstovat v zahradách.

Užívaná část

Semeno

Doba sběru

Semena se sbírají seříznutím celé chmýřité hlavice těsně před dozráním. Poté se nechají dojít na suchém a vzdušném místě.

Úprava a sušení

Po dozrání semen na suchém a vzdušném místě je třeba semena vymlátit a odstranit veškeré chmýří. Pro ostropestřec je typická hořká chuť.

Účinné látky a působení

V ostropestřci najdete hořčin, silici, flavony a biogenní aminy. Pro léčivé účinky je vhodné užívat semena i se slupkou, ve které se nachází účinné látky. Velmi důležitý je také obsah látky sylimarinu, který účinně regeneruje játra.

Bylinka podporuje tvorbu žluči a velmi často se využívá také k léčbě různých jaterních onemocnění. Pomáhá v případě cirhózy jater či zánětu jater. Dále tento orgán chrání při náročném onemocnění mononukleózou, která může játra poškodit.

Ostropestřec podporuje rekonvalescenci jater po jejich zánětu neboli hepatitidě. Využívá se také jako podpora při probíhající chemoterapii.

Dále bylinka lehce zvyšuje krevní tlak, hodí se tak pro případy hypotenze. Zmírňuje také závratě vzniklé nízkým tlakem.

Ostropestřec posiluje organismus, a tak pomáhá léčit různé projevy alergie, například kožní vyrážky a ekzémy nebo sennou rýmu. Napomáhá také ke zmírnění projevů astmatu a také vhodný jako doplňek pro hubnutí.

Užití

Konzumovat je možné přímo drcená semena, kdy jednu dávku představuje jedna čajová lžička, kterou zapijete sklenicí vody. Lze užívat třikrát denně, vždy alespoň půl hodiny před jídlem.

Další možností užití je čaj. Přelijte jednu čajovou lžičku drcených semen 250 ml vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Užívejte dvakrát až třikrát denně. Doporučujeme nálev vždy osladit medem.

Rizika

Ostropestřec mariánský není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Možnosti záměny

Záměna ostropestřce mariánského za jinou bylinu je nepravděpodobná.

Zajímavosti

Ostropestřec se těší díky svým léčivým účinkům oblibě již stovky let. Proto tuto bylinku najdete i pod jinými názvy jako například Kristova koruna, mariánský bodlák, volčec, podstřel, jmelí panny Marie, bodlák ostrý nebo ostropec.

První zmínky o ostropestřci jsou staré již 2000 let, kdy léčitelé ve starém Římě objevili, že bylinka podporuje vznik a odtok žluči. Později byl v minulosti ostropestřec využíván také například k léčbě malárie.

V některých vědeckých studiích se objevuje rovněž názor, že silymarin obsažený v ostropestřci dokáže snižovat hladinu cholesterolu, a dokonce léčit cukrovku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down