Plicník lékařský

rejza
25. 11. 2022

Latinský název

Pulmonaria officinalis

Obecný název

Plicník lékařský

Popis

Plicník je vytrvalou bylinou dorůstající výšky až 30 cm. Její oddenek je tenký, válcovitý a vyrůstají z něho srstnaté lodyhy a jalové prýty, které jsou určeny pro následující rok. Na lodyhách najdeme kopinatě vejčité a přisedlé listy. Listy na prýtech jsou naopak dlouze řapíkaté a srdčité nebo zaokrouhlené.

Rostlina kvete v dubnu a květnu. Na konci dvoucentimetrových květů najdeme dva listnaté vijany. Kalich je pětizubý a trubkovitý, koruna nálevkovitá a barví se do červené až fialové. Plicník plodí hnědočervené tvrdky.

Výskyt

Plicník lékařský se vyskytuje po celé Evropě. U nás ho najdete nejčastěji v lesích nebo na přilehlých loukách.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať plicníku sbírejte seřezáváním v době květu, tedy od dubna do května.

Úprava a sušení

Z nasbírané byliny odstraňte tlusté lodyhy a sušte rychle ve stínu. V případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

V nati plicníku se vyskytuje vysoké množství kyseliny křemičité, slizových látek, saponinu a tříslovin. Jak už název napovídá, plicník lékařský se skvěle hodí léčbě různých plicních onemocnění. Využijete ho v případě zápalu plic, zánětu průdušek, bronchitidě, astmatu nebo také dráždivého kašle. Bylina podporuje vylučování hlenu.

Rostlina působí protizánětlivě a dokáže mírnit dráždivý kašel. Dále také podporuje léčbu poškozené sliznice hltanu a žaludku nebo poleptání dutiny ústní.

Plicník mírně zvyšuje míru srážlivosti krve, tento účinek lze snížit smícháním byliny s jinými léčivými rostlinami. Pokud však máte se srážlivostí krve problémy či na ni užíváte léky, bylinu byste bez konzultace s lékařem neměli užívat samostatně ani v bylinné směsi.

Užití

Čaj na léčbu plicních onemocnění připravíte z jedné čajové lžičky byliny na 200 ml vroucí vody. Další možností užití je také obklad připravený z bylinného nálevu. Nakonec lze plicník také konzumovat čerstvý, kdy můžete jeho mladé jarní listy přidávat například do salátů.

Rizika

Plicník ovlivňuje srážlivost krve. V případě jeho užívání konzumujte dostatek tekutin. Pokud máte předepsané léky ovlivňující hustotu krve, konzultujte užívání plicníku s lékařem.

Rovněž není plicník vhodný pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti do věku minimálně 5 let.

Možnosti záměny

Plicník lékařský vypadá velmi podobně jako plicník tmavý. Jejich účinky jsou však podobné, a tak se záměny nemusíte obávat. Plicník lékařský můžete rozeznat podle skvrnitosti listů, kterou příbuzný druh postrádá.

Zajímavosti

Plicník lékařský je v některých evropských zemích hojně pěstován jako zelenina. Využít ho lze především jako přísady do jarních salátů. Mladé lístky můžete konzumovat i samotné. Stačí je ochutit citronovou šťávou a medem či cukrem a hned máte chutnou přílohu.

Tato bylina se často pěstuje také pro svoji medonosnost. Rostlina obsahuje vysoké množství nektaru, které je pro včely dostupné už od raného jara.

Plicník lékařský najdete také pod dalšími lidovými názvy jako například pličník, plucník, čmelník, červený klíč, modrý klíč, urbánek, zimní korálky, jelení mangold, hvězdoš nebo cicalka.

Z plicníku lékařského se vyšlechtilo mnoho skalkových okrasných květin. Jedná se například o odrůdy Munstead Blue, Blue Ensign nebo Sissinghurst White.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down