Lipový květ

rejza
12. 1. 2023

Obecný název

Lípa srdčitá, lípa velkolistá

Latinský název

Tilia cordata (lípa srdčitá), Tilia platyphyllos (lípa velkolistá)

Popis

Lípy jsou vysoké mohutné stromy vyznačující se košatou korunou. Jejich dlouze řapíkaté listy mají srdčitý tvar a jsou ostře pilovité. Líc se barví do zelena, rub má modrozelený nádech. Lípu velkolistou lze poznat podle větších rozměrů listů, než je tomu u lípy srdčité. Dále u ní také najdeme v úžlabí jednotlivých listů drobné bílé chomáčky chloupků. Z těchto úžlabí pak v době květu vylézají dlouhá stopkatá květenství neboli vijany, pro které je typický prostorný, blanitý, jazykovitý listen zelenožluté barvy. Jedno květenství lípy srdčité se skládá z 5-15 květů, u lípy velkolisté je to 3-7 květů. Lípa plodí lehce hranaté až kulovité nažky. Doba květu nastává u lípy velkolisté během druhé poloviny června, u lípy srdčité na konci téhož měsíce.

Výskyt

Lípa se hojně vyskytuje po celé Evropě.  U nás ji najdete v prosvětlených hájích a na slunných místech.

Užívaná část

Květ

Doba sběru

Lipový květ s blanitým listenem sbírejte výhradně za suchého počasí v počátcích rozkvětu.

Úprava a sušení

Nasbíraná květenství sušte rychle ve stínu. V případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Pro lípu je typické lehce kořenité aroma a nasládlá chuť.

Účinné látky a působení

V lipovém květu najdete především silici obsahující farsenol, sliz, glykosidy, flavonoidy, tříslovinu, saponiny a dále například jod či mangan.

Účinky lipového květu zmírňují různé projevy psychického neklidu jako je úzkost, panika nebo hysterie. Dále se bylinka také užívá k léčbě chřipky. Lípa podporuje proces pocení, a snižuje tak horečku. Pomáhá rovněž vylučovat hlen, a proto se lípa hodí i do průduškových čajových směsí.

Lípa ředí krev, a proto se využívá jako prevence proti zánětu žil, mrtvici nebo infarktu. Lipový květ dále ulevuje od žaludečních potíží včetně střevních křečí, nadýmání, zácpy nebo žaludečních bolestí. Bylinka vhodná i na astma.

Lipový květ je vhodný pro krátkodobé i dlouhodobé užívání. Jednorázově poskytuje spolehlivé účinky. Chceme-li lípu užívat jako prevenci, je třeba ji konzumovat pravidelně po delší dobu.

Užití

Nejčastější formou užití je lipový čaj. Nálev připravíme z poloviny čajové lžičky na 200 ml vroucí vody. Lípu lze často najít také jako součást bylinných směsí na různorodé problémy.

Rizika

Lipový květ je vhodný i pro dlouhodobější užívání. Jeho konzumace během těhotenství či kojení zatím nebyla dostatečně prozkoumána, a tak je třeba se o ni poradit s lékařem.

Lípa je jedním z alergenů, v případě prokázané alergie je tedy potřeba se její konzumaci vyhnout.

Možnosti záměny

Během sběru je možné narazit na často vysazovanou lípu americkou. Květenství tohoto stromu však nejsou pro léčivé účely vhodná. Poznáte ji podle rozměrných oválných listů.

Zajímavosti

Lípa je jedním z nejtypičtějších slovanských symbolů již od dávnověku. Jediný strom se dokáže dožít až několika stovek let. V České republice lípa symbolizuje ochranu, pomoc a lásky, rovněž také plní úlohu národního stromu.

Pokud se ocitnete pod čerstvě rozkvetlou lípou, všimnete si pravděpodobně nejen výrazné vůně, ale také velkého množství včel. Lípa totiž není nadarmo nazývána královnou medonosných rostlin. Z jednoho její květu dokáže včela vysát až 7 mg nektaru.

Lipové dřevo je velmi kvalitní a podle toho také vysoce ceněné. Využívají ho s radostí všichni dřevořezbáři, jelikož se s ním snadno pracuje a zároveň je vysoce odolné. V minulosti se z něho vyráběly i různé náboženské oltáře, jelikož bylo lipové dřevo považováno za svaté. Proto se latinsky nazývá lignum sanctum.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down