Klikva velkoplodá

rejza
3. 2. 2023

Latinský název

Vaccinium macrocarpon

Popis

Klikva velkoplodá je plazivý keř dorůstající délky až 1 m. Klikva se řadí do stejné čeledi jako například brusnice borůvka, a to do čeledi vřesovcovitých. Jednotlivé listy jsou střídavé a velmi drobné. Klikva kvete bílými a růžovými květy. Plodem jsou červené bobule, které připomínají brusinky.

Výskyt

Klikva velkoplodá se vyskytuje především v Severní Americe. Také proto bývá někdy chybně označována jako kanadská nebo americká brusinka. Pěstovat ji však lze i v Evropě. Klikva preferuje podmáčené půdy.

Užívaná část

Plod

Doba sběru

Bobule klikvy velkoplodé dozrávají na začátku podzimu. Čas na sběr poznáte podle sytě červené barvy jednotlivých plodů.

Úprava a sušení

Plody klikvy lze také sušit. Využijte vzdušné stinné místo nebo elektronickou sušičku s teplotou maximálně 45 °C. Po usušení vydrží bobule velice dlouho a neztratí skoro žádné účinné látky, pouze se lehce sníží obsah vitamínu C.

Účinné látky a působení

V bobulích klikvy velkoplodé najdeme řadu vitamínů, z nichž největší podíl představuje vitamín C. Dále plody obsahují draslík, železo, mangan, vlákninu, flavonoidy a pektin.

Plody klikvy jsou velice oblíbené pro své antioxidační schopnosti, díky kterým účinně pročišťují celý organismus a pomáhají zpomalit stárnutí. Klikva rovněž posiluje imunitní systém a zvyšuje obranyschopnost lidského těla.

Klikva velkoplodá snižuje hladinu cholesterolu a posiluje kardiovaskulární systém. Podporuje zdravou činnost srdce. Podobně jako brusinka se i klikva hodí k léčbě močových cest díky svým antibakteriálním účinkům. Funguje rovněž jako prevence před ledvinovými kameny.

Ženy uvítají účinky klikvy na PMS a menopauzu, kdy bobule zmírňují nepříjemné projevy doprovázející tyto stavy. Klikva rovněž posiluje kosti a klouby.

Užití

Bobule klikvy velkoplodé lze přidat skoro do všeho od jogurtu přes saláty až po smoothie. Plody lze samozřejmě jíst i samotné, a to čerstvé i sušené. Během dne bychom neměli konzumovat více než jednu hrst bobulí klikvy velkoplodé. Při dlouhodobém užívání doporučujeme udělat vždy po pár týdnech kratší pauzu.

Rizika

S užíváním klikvy velkoplodé nejsou spojeny žádná známá rizika. Doporučujeme však nepřekračovat doporučené dávkování uvedené výše.

Možnosti záměny

Klikva velkoplodá se velmi často zaměňuje za brusnici brusinku. Mylně se také někdy nazývá kanadská či americká brusinka.

Zajímavosti

Pro komerční využití se používá zajímavý způsob sklizně, kdy jsou plochy s keři zaplaveny vodou. Z té se následně získají jednotlivé bobule. Tímto postupem se sklidí více než 95 % uzrálých plodů.

Obsahové látky a účinky klikvy jsou velice podobné těm, které poskytuje brusnice brusinka. Pokud se však setkáte s produkty označenými jako brusinka-klikva, není toto označení zcela správné, jelikož se jedná o dvě různé rostliny. Tato záměna může být dokonce vnímána jako klamání spotřebitele.

Foto: Bylinkopedie.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down