Bříza bělokorá

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Bříza bělokorá

Latinský název

Betula pendula

Popis

Bříza bělokorá je jednodomý strom dorůstající výšky až 30 m. Jeho červenohnědé větve jsou přímé, později mohou být i převislé a najdeme na nich bradavičnaté pryskyřičné žlázky. Kmen obepíná typicky bílá kůra. Listy břízy jsou kosočtverečné či trojhranně vejčité, lysé, dvakrát pilovité a dlouze řapíkaté. Mladé listy mohou být lepkavé, na jejich čepelích najdeme žlázky vylučující lepkavý sekret. Samčí i samičí květy najdeme ve válcovitých jehnědách. Bříza kvete v dubnu či květnu a plodí nažky.

Výskyt

Břízu najdeme po celé Evropě. U nás na ni narazíte především na sušších místech, roste v nížinách i vyšších nadmořských výškách.

Užívaná část

List

Doba sběru

Listy břízy sbírejte na počátku jara, ideálně dva měsíce po jejich rozvinutí. Nejsilnější účinek poskytnou mladé lepkavé listy.

Úprava a sušení

Listy břízy sušte rychle ve stínu. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Pro břízu je typické slabé aroma a lehce nahořklá chuť.

Účinné látky a působení

V bříze najdete především saponiny, silici, flavonové glykosidy, pryskyřici a tříslovinu. Bylina však obsahuje také vitamín C, karoteny, minerální látky a antibioticky účinkující fytoncidy.

Bříza bělokorá je velice oblíbená pro své detoxikační schopnosti. Napomáhá léčit revmatismus, dnu, revmatoidní artritidu a další bolestivá onemocnění kloubů. Březové listy poskytují spolehlivý diuretický účinek, čímž léčí nejen revma, ale také onemocnění ledvin a močových cest, vhodné i na hubnutí.

Bylina pomáhá v případě ledvinových či močových kamenů a písku. Zmírňuje otoky a vodnatelnost. Bříza pomáhá z organismu vyplavovat chloridy a další soli. Dále bylinka snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při osteoporóze.

Bříza pomáhá léčit onemocnění srdce a slinivky břišní. Dále bylina podporuje růst vlasů a čistí vlasovou pokožku. Hodí se také k odstranění lupů.

Užití

Nejběžnější formou užití je nálev z březových listů. Často můžeme břízu najít také jako součást různých bylinných směsí zaměřených například na dnu, revma nebo urologické potíže.

Pro přípravu jednoho šálku nálevu lze použít dvě čajové lžičky březových listů a 250 ml vroucí vody. Denně můžete konzumovat až dva šálky.

Rizika

Bříza je bezpečnou bylinou, nedoporučuje se však užívat ji dlouhodobě ve vyšších dávkách.

Možnosti záměny

Břízu díky své bílé kůře poznáte velice snadno, a její záměna je tak silně nepravděpodobná.

Zajímavosti

Kůra břízy bělokoré není výjimečná pouze svojí barvou. Slouží také jako spolehlivý materiál na rozdělání ohně i za deštivých dnů. Březová kůra totiž dokáže hořet, i když je mokrá.

Bříza je velice oblíbenou bylinou pro boj s jarní únavou. Navíc také dokáže údajně zmírňovat pocení nohou. Pro tyto účinky však nejsou žádné vědecké důkazy.

Březová míza je velmi oblíbeným artiklem v kosmetickém průmyslu. Vyrábí se z ní různé březové vody, které jsou určeny především pro vlasovou pokožku. Bříza omezuje tvorbu lupů a poskytuje vlasům i pokožce hlavy dostatečnou pružnost.

Bříza se neztratí ani v kuchyni. Mladé lístky lze přidávat do salátů, z mízy naopak můžeme připravit chutný sirup.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down