Vřes obecný

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Vřes obecný

Latinský název

Calluna vulgaris

Popis

Vřes obecný je prutovitě větvený keřík, kterým prorůstají zelené, trojhranné, přitisklé listy. Jednotlivé listy jsou uspořádány do čtyř střechovitě se překrývajících řad. Vřes kvete od července do září. Květy objevující se na konci větví a tvořící jednostranné, štíhlé hrozny mají čtyřlistý fialovorůžový kalich a čtyřcípou zvonovitou růžovou korunu. Keř plodí tobolky.

Výskyt

Vřes obecný se hojně vyskytuje v Evropě a Severní Americe. U nás na něj narazíte na sušších až písčitých místech a starých rašeliništích.

Užívaná část

Nať, ojediněle květ

Doba sběru

Nať vřesu sbírejte seřezáváním v období květu, tedy od července do září.

Úprava a sušení

Bylinu sušte rychle ve stínu. V případě užití umělého tepla nepřekračujte 45 °C. Vřes nemá žádné aroma je pro něj typický trpká, hořká chuť.

Účinné látky a působení

Ve vřesu obecném najdete především flavonový glykosid quercitrin, myricitrin, tříslovinu, kyselinu křemičitou, saponin, slizy a alkaloidy. Využívá se především k léčbě různorodých urologických potíží.

Vřes obecný dokáže velice spolehlivě dezinfikovat močové cesty, a tím také léčit různá onemocnění ledvin a močového měchýře. Bylinka poskytuje protizánětlivé účinky, které pomáhají v případě zánětu močového měchýře či zánětu ledvin a také rozpouští močové kameny.

Bylinka poskytuje diuretické účinky, čímž napomáhá k očistě ledvin a močových cest. Vřes snižuje pocení a pomáhá od revmatických bolestí. Využijete ho tedy i jako podporu léčby revmatoidní artritidy a revmatu.

Dále vřes zklidňuje organismus, napomáhá tak ke kvalitnímu spánku a zmírňuje nespavost. Podporuje správnou látkovou výměnu a uklidňuje nervovou soustavu.

Bylinka se díky své močopudnosti využívá rovněž v případě prochladnutí nebo vysoké horečky. Skvěle vřes funguje na takzvanou řezavku, což je řezavá bolest při močení. Původem těchto obtíží bývá zánět, který bylinka účinně léčí.

Užití

Vřes často najdete jako součást bylinných směsí například na onemocnění močových cest. Samostatně z něho lze připravit nálev, kdy zalijete jednu čajovou lžičku bylinky 200 ml vroucí vody.

Bylinky lze formou nálevu užít i zevně, a to k omývání kožních poranění.

Rizika

Vřes obecný nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace ani při dlouhodobém užívání.

Možnosti záměny

Vřes obecný lze snadno zaměnit za vřesovec. Obě rostliny však poskytují velice podobné léčivé účinky, a tak není třeba se záměny příliš obávat. Poznávacím znakem může být množství rozkvetlých květů. U vřesu kvetou postupně, květy vřesovce se naopak rozvinou všechny najednou.

Zajímavosti

V lidových pověrách se traduje, že vřes symbolizuje odloučení. Pokud přinese muž svojí partnerce trs vřesu, do roka ji opustí. Bylina se využívala i k věštění předpovědi počasí. Když vřes přes léto hojně kvetl, měla následovat tuhá a dlouhá zima.

Listy vřesu jsou střechovitě usazené ve čtyřech řadách. Je tomu tak z toho důvodu, aby rostlina vydržela i silné poryvy větru a intenzivní sluneční paprsky na holých místech, kde běžně roste. Vřes se jedinečnou strukturou svých listů chrání před ztrátou důležité vláhy.

Vřes je krásnou rostlinou, která se hodí do každé zahrady. Kromě krásných pohledů však přinese i řadu hmyzích zájemců o pyl.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down