Lebeda lesklá

rejza
11. 6. 2023

Obecný název

Lebeda lesklá

Latinský název

Atriplex sagittata

Popis

Lebeda lesklá je jednoletá bylina dosahující výšky až 1 metru. Kořenový systém rostliny je silně členitý a zasahuje hluboko do půdy. Vzpřímená, rozvětvená lodyha je obeseta střídavými zelenými listy, které mají pomoučený rub a lesklý líc. Během květu od července do září rostlina vytváří husté klasy jednopohlavných květů. Lebeda lesklá plodí lesklé nažky černé barvy.

Výskyt

Lebeda lesklá se v české přírodě hojně vyskytuje jako plevel. Roste především v sadech, preferuje hlinité až jílovité půdy. Bylinku lze najít spíše v teplejších oblastech, proto je rozšířena také v jižní Evropě, střední a jihovýchodní Asii a Africe.

Užívaná část

List, nať

Doba sběru

Ideální doba pro sběr lebedy lesklé je těsně před květem, který probíhá od července do září.

Úprava a sušení

Listy a nať lebedy lesklé sušíme ve stínu na vzdušném místě. V případě použití umělého tepla, nepřekračujeme 60 °C.

Léčivé účinky

  • Obsahuje vysoké množství vápníku.
  • Skvělá náhrada mléčných výrobků pro doplnění vápníku do organismu.
  • Detoxikuje a podporuje zdravý metabolismus.
  • Léčí osteoporózu, křivici a další nemoci vzniklé nedostatkem vápníku.
  • Odstraňuje nahromaděnou sůl z kloubů – ulevuje při revmatismu a dně.

Užití

Čerstvá šťáva z lebedy lesklé recept

  • Nať lebedy lesklé
  • Med na doslzení

Nejsilnější účinky poskytuje bylinka ve formě čerstvě odšťavněné nati. Doporučená denní dávka je cca 0,05 l. Šťávu můžeme dosladit medem pro příjemnější chuť. Užíváme při nedostatku vápníku, vhodné i pro těhotné ženy.

 Čaj z lebedy lesklé recept

  • Sušená nebo čerstvá nať
  • 300 ml vody

Dvě polévkové lžíce natě zalijeme 300 ml vody a přivedeme k varu. Po pěti minutách vaření necháme odstát a scedíme. Dávku popíjíme během dne. Pro zlepšení chuti lze dosladit medem.

Rizika

Lebeda lesklá nemá žádné známé výrazné kontraindikace.

Možnosti záměny

V české přírodě najdeme řadu druhů z rodu lebeda. Lebeda lesklá je však nejhojnější a její záměna není příliš pravděpodobná.

Zajímavosti

Rod lebedy obsahuje celkem přes 300 různých druhů. Kromě lebedy lesklé je také velmi oblíbená lebeda červená (Atriplex rosea). Tu najdeme nejčastěji jako okrasnou rostlinu v zahradách, které zdobí svými nádherně zbarvenými listy.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lebeda_lesklá
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/atriplex
Atlas plevelů: Lebeda lesklá. Agromanual cz, Kurent, s.r.o., České Budějovice

Foto: e-herbar.net 

Upozornění:
Uvedené informace o rostlinách nepředstavují schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU, a to včetně všech vlastností ve smyslu vyléčení konkrétní lidské nemoci a schopnosti zmírňovat její projevy. Nelze proto uváděné účinky považovat za schválené lékařské účinky. Údaje představují pouze neschválená tvrzení, která byla převzata z odborné literatury a dalších odborných informačních zdrojů. Provozovatel stránek katalogbylinek.cz nezodpovídá za chybné vyložení uváděných informací.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down