Okřehek menší

rejza
20. 6. 2023

Obecný název

Okřehek menší

Latinský název

Lemna minor

Popis

Okřehek menší je jednoletá vodní bylina s velmi specifickou stavbou. Stélkovitá lodyha bývá někdy označována zároveň za listy, které u rostliny úplně chybí. Bylina se vyskytuje v hojné míře a často pokrývá celou vodní hladinu. Jednotlivé lodyhy mají přitom každá svůj jedinečný kořen. Květenství sestávající nejčastěji ze 3 květů tvoří membránovité listeny. Okřehek plodí suché a nepukavé měchýřky se semeny.

Výskyt

Okřehek menší najdeme prakticky po celém světě kromě včetně Austrálie, kam byla rostlina zavlečena. U nás okřehek najdeme ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách. Bylinka patří v české přírodě k nejrozšířenějším vodním rostlinám.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Okřehek menší sbíráme během letních měsíců. Rostlina často pokrývá celou hladinu stojících vod.

Úprava a sušení

Celou rostlinu můžeme sušit na vzdušném a slunném místě. V případě použití umělé teploty nepřekračujte 60 °C.

Léčivé účinky

  • Zdroj vápníku, bílkovin, vitamínů B1, B2 a C.
  • Protizánětlivý účinek. Léčí záněty horních cest dýchacích.
  • Zmírňuje kožní potíže, ekzémy a bodnutí od hmyzu.
  • Detoxikační účinek. Ulevuje od revmatických bolestí.
  • Působí močopudně.

Užití

  • Okřehek menší lze konzumovat čerstvý i sušený.

Čerstvá šťáva okřehku menšího

  • Z čerstvé rostliny lze připravit šťáva, kterou propláchneme horní cesty dýchací. Tento proces léčí záněty a předchází onemocněním nosních dutin.

Nálev z okřehku menšího

  • Z čerstvé i sušené byliny lze připravit nálev pro detoxikaci organismu a léčbu revmatických potíží a zánětů dýchacích cest.
  • Přelijte jednu polévkovou lžíci bylinky 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Poté sceďte. Lze konzumovat až 3 šálky denně.

Rizika

Okřehek menší nezpůsobuje žádné známé kontraindikace.

Možnosti záměny

Okřehek menší lze zaměnit za příbuzné druhy, například okřehek červený. Při důkladném prozkoumání si však všimneme znatelných stop červené barvy na stélkách, které okřehek menší postrádá.

Zajímavosti

Okřehek menší byl jako léčivá bylinka využíván již v dávné minulosti. První zmínky o jeho schopnosti léčit kožní onemocnění sahají až do 1. století před naším letopočtem. Na konci 15. století se pak vyskytují důkazy, že se okřehek používal také k léčbě moru v době epidemií.

 

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Okřehek_menší
https://www.drhomeo.com/medicine/lemna-minor-homeopathic-medicine/
Kaplan Z.: Klíč ke Květeně České republiky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down