Dřišťál obecný

rejza
22. 12. 2022

Obecný název

Dřišťál obecný

Latinský název

Berberis vulgaris

Popis

Dřišťál obecný je keř dorůstající výšky až 3 m. Střídavé, vejčité listy jsou slabě ostnatě pilovité a vyrůstají ve svazcích z úžlabních trnů. Květy objevující se od dubna do června jsou šestičetné a tvoří jednoduché převislé hrozny. Každý květ má 6 žlutých kališních lístků, 6 korunních plátků a 6 dráždivých tyčinek. Dřišťál plodí podlouhlé, červené, kyselé bobule.

Výskyt

Dřišťál se vyskytuje po celé Evropě. U nás na něj narazíte spíše na sušších místech a ve křovištích. Pravidelně se pěstuje a často zplaňuje.

Užívaná část

Kůra, plod

Doba sběru

Kůru sbírejte z větví a kořenů na jaře. Čas pro sběr plodů nastává s jeho zralostí, tedy během pozdního léta.

Úprava a sušení

Dřišťál sušte rychle ve stínu. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 50 °C. Bylina nemá žádné specifické aroma, kůra chutná nahořkle, plod naopak kysele.

Účinné látky a působení

V kůře dřišťálu najdete především alkaloidy jako berberin, oxyakantin a berbamin. V čerstvých plodech se vyskytuje například vitamín C a organické kyseliny.

Zralé plody dřišťálu lze využít podobně jako brusinky. Poskytují močopudné účinky a léčí onemocnění ledvin a močových cest. Ulevují také od močových a ledvinových kamenů. Spolehlivě působí proti křečím a zánětům v urologické oblasti.

Plody dřišťálu rovněž zastavují krvácení, a tak pomáhají zmírnit projevy krvácivých hemeroidů. Bylina se využívá i v případě různých gynekologických obtíží.

Dřišťál dále příznivě působí na játra a podporuje správnou funkci žlučníku. Bylinka poskytuje protizánětlivé účinky, které léčí například zánět sliznice žaludku nebo zánět tlustého střeva. Dřišťál ulevuje rovněž od projevů dny, revmatismu a dalších bolestivých kloubních onemocnění.

Bylina poskytuje antibakteriální účinky a ničí chorobotvorné zárodky hub i bakterií. Dřišťál rovněž léčí záněty dásní.

Užití

Vždy užívejte pouze zcela zralé plody. Lze je sušit, zavařit nebo například moštovat. Z kůry můžete připravit nálev. Na jeden šálek použijte polovinu čajové lžičky byliny.

Rizika

Nikdy neužívejte nezralé plody dřišťálu. Obsahují jedovaté berberinové alkaloidy. Tyto látky se vyskytují rovněž v kůře, a tak je u ní třeba dodržovat přiměřené dávkování a neužívat ji dlouhodobě.

Možnosti záměny

Dřišťálů je mnoho druhů, a tak je jeho záměna poměrně snadná. Jelikož je většina rostliny jedovatá, využívejte ke sběru pouze keře, které spolehlivě znáte.

Zajímavosti

Dřišťál najdete i pod řadou lidových názvů jako například bílé trní, divá maryška, drystal, berberka, kukačina, vančar, dříst nebo dřešťák.

Dřišťál obecný byl u nás ve 40. letech 20. století prakticky vyhuben. Mylně se totiž předpokládalo se, že je přenašečem rzi obilné. Dnes už se ale v zahradách opět vyskytuje.

Rostlina byla v minulosti využívána jako barvivo. K barvení na žluto se využívala kůra, bobule se naopak používají k podpoření červeného zbarvení různých nápojů nebo zavařenin.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down