Svlačec rolní

rejza
13. 9. 2022

Popis

Svlačec rolní je vytrvalá rostlina s plazivými a spletenými stonky, které rostou podél země a nahoru skrz jiné rostliny.

Má rozsáhlý systém oddenků, které mohou prorůstat hluboko do půdy. Květy jsou zvonkovité nebo nálevkovité, bílé až narůžovělé a mají přibližně 3 cm v průměru.

Svlačec polní může růst v široké škále podmínek od plného slunce až po úplný stín a je odolný vůči suchu.

Obecný název

Opletník, obtáčka, plazivý koukol, pupenec, slak, slatec, svlak, šlatec nebo votáčka.

Latinský název

Convolvulus arvensis

Výskyt

Vyskytuje se na polích, trávnících, zemědělské půdě a obytných oblastech. Rozmnožuje se prostřednictvím kořenů, oddenků a úlomků stonků a také semeny, která přetrvávají v půdě 20 a více let. Proto je extrémně obtížné ho vymýtit.

Užívaná část

Nať, kořeny, listy, květy.

Doba sběru

Červen – září.

Úprava a sušení

Kvetoucí nať se rychle suší ve stínu nebo při teplotě do 40 stupňů.

Účinné látky a působení

Svlačec je bylinou, která ulevuje od chronického kašle, jaterních chorob, virových onemocnění, nespavosti, epilepsie, halucinace, úzkosti, snižuje bolest, ulevuje od křečí a podporuje tvorbu serotonin.

Napomáhá dobré funkci mozku, tím že ho zklidňuje a primárně působí na nervovou soustavu, má sedativní, antidepresivní vlastnosti a pomáhá s poruchami paměti.

Eliminuje vysoký krevní tlak, astma, zácpu, zlepšuje průchodnost střev.

Bylina se doporučuje diabetikům a jedincům s kardiovaskulárními chorobami.

Užití

Kořen a také pryskyřice z kořene svlačce je žlučopudný, diuretický a silně projímavý.

Sušený kořen obsahuje 4,9 % pryskyřice.

Šťáva z kořene se používá při léčbě horeček.

Čaj z květů je projímavý a používá se také při léčbě horeček a ran.

Studený čaj vyrobený z listů je projímavý a používá se také jako výplach nebo se užívá vnitřně ke zmírnění nadměrného krvácení při menstruaci.

Rostlina se používá jako příchuť v likéru zvaném "Noyeau". Nejsou uvedeny žádné podrobnosti o tom, která část závodu je použita.

Nať se používá jako motouz na svazování květin.

Z celé rostliny se získává zelené barvivo.

Čaj ze svlačce připravíme z jedné lžičky usušené bylinky s 250 ml vařící vody.

Rizika

Produkty vyrobené ze svlačce nejsou vhodné pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Je nutné dodržovat přesné dávkování, proto je potřeba se poradit se svým lékařem.

Možnost záměny

Lze ji zaměnit s jinou velmi invazivní rostlinou opletníkem plotním (Calystegia sepium), která má větší květy se dvěma velkými listy přímo pod květy.

Zájmovosti

Svlačec svou lodyhou škrtí rostliny, čímž je usmrcuje a je velmi obtížné se ho zbavit, díky dlouhé životnosti jeho semen, a proto je symbolem urputnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down