Chaluha bublinatá

rejza
25. 1. 2023

Latinský název

Fucus vesiculosus

Popis

Chaluha bublinatá je vidličnatě větvená, páskovitá stélka se středním žebrem barvy olivově zelené až hnědé. Řasu nadnášejí párovitě uspořádané bubliny.

Výskyt

Chaluhu bublinatou najdeme u Severního a Baltského moře, případně na pobřeží Atlantického oceánu. Řasa je často vyplavována přílivem až na břeh.

Užívaná část

Stélka

Účinné látky a působení

Chaluha bublinatá obsahuje jod, jenž je vázaný na bílkoviny, polysacharidy a polyfenoly. Jod se v chaluze vyskytuje ve formě anorganických solí nebo organických sloučenin.

Chaluha se využívá k léčbě hypofunkce a hyperfunkce štítné žlázy. Řasa podporuje správné fungování metabolismu a napomáhá při hubnutí.

Užití

Chaluha se nejčastěji užívá ve formě nálevu, odvaru či koupele. Využít lze i sušené řezané řasy. K přípravě jedné dávky nálevu použijte 1 g drogy. Lze užívat dvakrát denně.

Rizika

Užívání chaluhy může způsobovat nežádoucí účinky jako je bušení srdce, neklid a nespavost. Na vině je obsah jodu, který je v řase velice nestálý. Rostlinu by vůbec neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Zajímavosti

Chaluha bublinatá je ceněna především pro svůj vysoký obsah jodu. Ten však nepřináší jen zdravotní benefity. Hojně se využívá v potravinářském průmyslu k výrobě různých zahušťovadel a stabilizátorů.

Chaluhu bublinatou lze najít i jako součást některých doplňků stravy s označením kelp, které podporují správnou funkci štítné žlázy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down