Bylinky na štítnou žlázu

rejza
4. 10. 2022

Nebojte se k prevenci či podpoře léčby využít bylinky. Na štítnou žlázu zafunguje například karbinec, chaluha, meduňka nebo levandule. Jak byliny správně využít a kdy rozpoznat nesprávnou funkci štítné žlázy se dozvíte dále v textu. Trápí-li vás častá únava, vypadávání vlasů nebo lámavost nehtů, může být na vině právě snížená funkce štítné žlázy.

K čemu slouží štítná žláza

Štítnou žlázu najdeme na přední straně krku těsně pod ohryzkem. Její klíčová role spočívá v produkci hormonů potřebných pro správné fungování lidského organismu. Tyto hormony ovlivňují metabolismus živin jako jsou tuky, cukry a bílkoviny, dále také podporují termoregulaci a spotřebu kyslíku. Jsou tak potřebné ke správné funkci téměř všech orgánů a tkání.

Jód je pro správné fungování štítné žlázy klíčový. Dokáže si ho vychytávat z krve, a pak jej využít k produkci zmíněných hormonů. V případě nesprávné funkce štítné žlázy proto pak dochází k nedostatku jódu v těle.

Bylinky na štítnou žlázu

Chaluha bublinatá obsahuje vysoké množství jódu, a tím se se skvěle hodí k léčbě snížené funkce štítné žlázy. Podporuje její normální činnost. Látky obsažené v chaluze bublinaté také podporují růst vlasů.

Srdečník obecný lze kromě případů srdečních onemocnění využít i při nesprávné funkce štítné žlázy. Bylina rovněž léčí poruchy trávení a je vhodná proti průjmu.

Karbinec evropský je běžná bylina, kterou můžeme užívat čerstvou i sušenou. Hodí se pro případy nadprodukce hormonů. Také působí mírně sedativně, a tím podporuje klidný spánek.

Meduňka lékařská vyrovnává stav štítné žlázy a podporuje její běžnou funkci. Hodí se především pro případy zvýšené funkce štítné žlázy.

Šalvěj lékařská pomáhá nejen při léčbě štítné žlázy, ale také posiluje celý organismus. Funguje například jako prevence proti mrtvici. Také povzbuzuje chuť k jídlu a příznivě ovlivňuje trávení.

Jak poznat sníženou funkci štítné žlázy

Nedostatečná funkce štítné žlázy se označuje jako hypotyreóza a může způsobit řadu symptomů. Patří k nim například nadměrná únava, padání vlasů, studené končetiny, zimomřivost nebo náhlý nárůst váhy. Zpozorovat můžete i zvětšenou štítnou žlázu, otoky obličeje či suchou a hrubou pokožku.

Hypotyreózu vám potvrdí lékař, který provede potřebné odběry. Často se na sníženou funkci štítné žlázy přijde při rutinní kontrole krevního obrazu. Kromě předepsaných léků vám s se správným fungováním štítné žlázy pomohou i některé bylinky.

Hraniční hodnoty štítné žlázy

Pro vyšetření funkce vaší štítné žlázy je klíčovým ukazatelem hodnota TSH, která označuje hormon přímo ovlivňující činnost štítné žlázy. Ideální hladinu hormonu nelze přesně určit, jelikož se u každého člověka pohybuje jinde. Ovlivňuje jí například věk nebo pohlaví.

Rozmezí běžné hodnoty se pohybuje mezi 0,3 a 3,5 hodnoty TSH. Pokud je hladina nižší, jedná se o zvýšenou funkci štítné žlázy. Hodnoty mezi 3,5 a 10 se považují za hraniční. V případě výsledku nad 10 se pak jedná o sníženou funkci štítné žlázy.

Jak nastartovat štítnou žlázu?

Fungování štítné žlázy ovlivňuje řada faktorů. Velmi důležité je mít v těle vyrovnaný mikrobiom. V dnešní době je již obecně známo, že většina imunitního systému sídlí právě ve střevech. Často se o nich mluví i jako o druhém mozku. Zdraví střevní sliznice tak silně ovlivňuje právě i zdraví štítné žlázy.

Důležitou roli zde hraje častý stres. Ten má negativní účinky na celý náš organismus a nejinak je tomu i u mikrobiomu či samotné štítné žlázy. Dále byste si měli dávat pozor na svoji stravu. Ta by měla být pestrá a vyvážená. K potravinám podporujícím činnost štítné žlázy lze zařadit mandle, mrkev, bobulovité ovoce, vejce, lněné semínko a listovou zeleninu. Vyhněte se naopak co nejvíce zpracovaným potravinám.

Čaj na sníženou funkci štítné žlázy

10 g máty peprné

10 g natě truskavce ptačího

30 g chaluhy bublinaté

50 g rozrazilu lékařského

200 ml vroucí vody

Pro přípravu čaje použijte jednu čajovou lžičku směsi a nechte pět minut vyluhovat. Poté sceďte a pijte jeden až dva šálky denně po malých dávkách.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/common-thyroid-disorders, https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-that-imporove-thyroid-health

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down