Srdečník obecný

rejza
25. 1. 2023

Latinský název

Leonurus cardiaca

Popis

Srdečník obecný je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 150 cm. Lehce chlupatá lodyha je vzpřímená, čtyřhranná a hojně větvená. V okolí pupenů se barví do růžova. Přízemní listy mají dlanitý tvar a jsou řapíkaté, horní listy mají naopak řapík jen velice krátký a jsou trojlaločné či trojklanné. Přisedlé květy vytváří přesleny, které se skládají z 10 růžových až světle fialových kalichovitých květů. Srdečník kvete od června do září a plodí tvrdky.

Výskyt

Srdečník obecný pochází z oblasti střední Asie, odkud se postupně rozšířil do celého světa. V přírodě ho najdeme na rumištích, opuštěných polích a dalších nehostinných stanovištích. U nás na něj narazíme především ve vyšších nadmořských výškách.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať srdečníku sbírejte v období květu, tedy od června do září. Pokud je rostlina vyššího vzrůstu, je vhodné sbírat pouze horní, mladší část.

Úprava a sušení

Srdečník sušte na vzdušném, stinném místě. Sluneční paprsky by rostlinu poškodily. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 40 °C. Bylinky uschovávejte v uzavřených nádobách. Dlouhodobé skladování se nedoporučuje, protože bylinka po roce ztrácí svoji sílu.

Účinné látky a působení

Srdečník obecný obsahuje glykosid leonurid, hořčin leonurin, diterpeny, alkaloidy leocardin či stachydrin, flavonoidy, anthokyany, bufanolidové glykosidy, saponiny, tříslovinu, silici a organické kyseliny.

Jak už název napovídá, srdečník je skvělou bylinou pro srdeční onemocnění. Především pak pro ty vznikající v souvislosti s vysokým krevním tlakem. Bylinka podporuje správnou činnost srdečního svalu a léčí anginu pectoris. Dále srdečník snižuje tepovou frekvenci a zvyšuje dobu plnění srdečních dutin krví.

Srdečník obecný lze využít ke zklidnění organismu. Používá se v případě úzkosti, nervozity, migrény nebo příznaků spojených s klimakteriem. Bylinka pomáhá i v případě přepracovanosti či nespavosti.

Bylinka podporuje správnou funkci trávicí soustavy a odstraňuje poruchy trávení. Hodí se také k léčbě průjmu. Srdečník dále blahodárně působí na štítnou žlázu a léčí onemocnění prostaty.

Užití

Srdečník obecný lze užívat ve formě čaje. Ten připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Lze pít dva šálky denně.

Další možností užití je také koupel, kterou připravíte ze 150 g srdečníku. Stačí pouze připravit odvar, který po scezení přidáte do teplé koupele.

Rizika

Srdečník obecný není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Obsahuje velice mírně jedovaté látky, které jsou v tomto období nežádoucí. Bylinka proto není vhodná ani pro děti.

V případě, že trpíte srdečním onemocněním nebo užíváte léky na ředění krve, je vhodné se o užívání bylinky poradit s lékařem.

Možnosti záměny

Srdečník obecný je možné zaměnit za další příbuzné druhy. U nás na ně však zpravidla nenarazíte. Srdečník obecný se v přírodě vyskytuje velice zřídka, a tak je vhodné ho pro léčivé účinky pěstovat na zahradě, čímž se vyhnete i možné záměně.

Zajímavosti

Srdečník obecný získal svůj název již ve starověku, kdy se používal právě k léčbě různých srdečních onemocnění. Dnes ho však najdeme i pod jinými názvy, ke kterým patří například hojička, hubeníček, buřina srdečník, devaterník kopřiva, máta srdeční nebo srdeční koření.

Srdečník si můžete snadno vypěstovat na zahradě. Je to velice nenáročná rostlina, která roste i na nehostinných místech. Před zimou je vhodné bylinku u země zcela sestřihnout. Na jaře pak najdete nové výhonky.

Srdečník obecný představuje jednu ze základních bylin tradiční čínské medicíny. K léčbě různých onemocnění se využívá už stovky let. Dle čínské medicíny má bylinka chladnou a trpkou energii ovlivňující játra.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down