Karbinec evropský

rejza
2. 12. 2022

Latinský název

Lycopus europaeus

Obecný název

Karbinec evropský

Popis

Karbinec evropský je vytrvalá šedozelená bylina dorůstající výšky až 100 cm. Její lodyha je jednoduchá a přisedají na ni eliptické, špičaté a zubaté listy. Od července do září se objevují malé bílé květy, které se skládají z nachově tečkovaných korun uspořádaných do úžlabních lichopřeslenů. Karbinec plodí hladké zploštělé tvrdky.

Výskyt

Karbinec se vyskytuje po celé Evropě a Asii. U nás ho najdete nejčastěji v houštinách a křovinách poblíž vodních toků. Objevuje se také na loukách a v příkopech.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať karbince sbírejte seřezáváním v období květu, tedy od července do září.

Úprava a sušení

Karbinec sušte rychle ve stínu, v případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Karbinec obsahuje silici, glykosid lykopin a velké množství třísloviny. Bylina má příznivý vliv na spánek a funkci některých žláz.

Karbinec se nejčastěji užívá pro podporu správné funkce štítné žlázy. Nezáleží přitom, zda trpíte hypotyreózou (snížená funkce) nebo hypertyreózou (zvýšená funkce). Bylina harmonizuje fungování žláz s vnitřní sekrecí včetně štítné žlázy.

Trápí-li vás náročné usínání nebo ranní bušení srdce, karbinec tyto projevy účinně zmírňuje. Tlumí také celkovou nervozitu.

Ženy ocení jeho schopnost ulevovat od projevů premenstruačního syndromu. Pomůže překonat i náhlé hormonální výkyvy a s tím spojené návaly.

Rostliny lze využít i jako kloktadla, které zpevňuje zuby.

Užití

Nejčastější formou užití karbince je čaj. Připravíte ho z jedné čajové lžičky na 250 ml vroucí vody. Nechte deset minut vylouhovat, a poté sceďte. Užívejte jeden šálek ráno a večer.

Pro účely kloktání lze připravit odvar se silnějším obsahem byliny, než je tomu u čaje. Postup přípravy je obdobný.

Rizika

Užívání karbince evropského není vhodné pro těhotné a kojící ženy stejně tak jako ani pro děti. Nedoporučuje se také v době užívání karbince konzumovat mořské řasy všeho druhu.

Možnosti záměny

Karbinec evropský lze snadno zaměnit za srdečník obecný. Jelikož se jedná rovněž o léčivou bylinu, není záměna nebezpečná, avšak srdečník poskytuje zcela odlišné účinky. Užívá se především v případě vysokého krevního tlaku a různých srdečních onemocnění.

Zajímavosti

Karbinec evropský byl známý už v době středověku. Používal se k tišení horečky a zastavení krvácení. Také se užíval k barvení látky na černo.

Rostlina obsahuje látku lykopin, která byla v minulosti používána k léčbě malárie. Dnes už je nahrazena jinými látkami.

Latinský název Lycopus vznikl spojením řeckých slov lykos a pous, kdy lykos znamená vlk a pous noha. Je tomu tak z toho důvodu, že listy karbince připomínají vlčí stopy.

Označení vlčí noha si bylina vysloužila rovněž svojí silnou účinností a také tím, že roste na jednom místě ve větším množství, tedy jako by tvořila smečku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down