Mařinka vonná

rejza
14. 9. 2022

Popis a charakteristika

Mařinka vonná je plazivá trvalka, která se běžně používá jako půdní pokryv ve stinných oblastech. Na jaře nese pěkné bílé hvězdicové květy a má velmi voňavé, kopinaté, tmavě zelené listy.

Mařinka se snadno pěstuje a snadno se přizpůsobí široké škále půdních a vlhkostních podmínek.

Je to rostlina odolná vůči jelenům a je považována za jednu z mála květin odolných vůči králíkům. Tato rostlina se snadno šíří a může se stát invazivní, proto ji vysaďte jen tam, kde ji můžete mít pod kontrolou.

Latinský název

Galium odoratum (dříve Asperula odorata)

Obecné názvy

Svízel, aspérule, mařenka, galii odorati herba, Master of the Wood, voňavka, božec, májovka, májová, marunka májová, mařena, asparulka, valdmajstr, Waldmeister, wild baby´s breath, Petit Muguet, Reine des Bois, mar

Výskyt

Najdeme ji v listnatých lesích, pasekách, vlhkých hlinitých půdách.

Sbíraná část

Sbírá se celá rozkvetlá rostlina včetně kořínků.

Doba sběru

Ideální dobou pro sběr je poledne.

Jak sušit a uchovávat

Pro nejlepší vůni sklízejte listy hned po odkvětu rostliny. Sklizené větvičky by měly být svázány do trsů a zavěšeny k sušení v teplé a tmavé místnosti s nízkou vlhkostí.

Účinné látky

V mařince je možné nalézt až 225 zdravotně prospěšných látek. Bylina obsahuje kumarín, třísloviny, hořčiny, silici, organické kyseliny, vitamín C, kyselinu nikotinovou, terpenický glykosid, monotropein, iridoidy, anthrachinony, rutin, fisetin, quercitrin, hesperidin, chrysin, katechin, epikatechin atd.

Léčivé vlastnosti

Mařinka vonná byla ve středověku široce používanou bylinou v medicíně, získala si reputaci jako bylina, která hojí rány a řezné rány a také se užívala vnitřně při léčbě zažívacích a jaterních problémů.

V současném bylinářství je ceněna především pro své tonizující, diuretické a protizánětlivé účinky.

Nálev se používá při léčbě nespavosti a nervového napětí, křečových žil, neprůchodnosti žlučových cest, hepatitidy a žloutenky.

Homeopatický lék vyrobený z rostliny se používá při léčbě zánětů dělohy.

Rostlina se sklízí těsně před květenstvím nebo během rozkvětu.

Sušená rostlina obsahuje kumariny a ty působí jako prevence srážení krve - i když v nadměrných dávkách může způsobit vnitřní krvácení.

Mařinka má silný zklidňující vlastnosti a používá se ve směsích podporující spánek, zmírňující stres, nervové vyčerpání melancholii, úzkosti a hysterii.

V kombinaci se svízelem pomáhá proti křečovitým bolestem hlavy, břicha nebo menstruačních bolestech.

Působí také močopudně a detoxikačně. Kumarin ovlivňuje srážlivost krve, proto se tato bylina používá jako podpora při léčení žilních onemocnění, křečových žil či hemoroidech

Čerstvé listy se používají k léčbě drobných řezných ran, odřenin a štípanců od hmyzu.

Zpracování a použití

Mařinka se používá především jako kvetoucí půdní pokryv.

Jsou také jednou z rostlin, které dobře rostou pod borovicemi, kde se mnoha rostlinám nedaří kvůli kyselosti půdy. A dokonce porostou pod černým ořešákem, navzdory toxické chemikálii, juglonu, kterou tento strom produkuje.

Kromě tradičního použití jako zahradní dekorace se rostlina také používá jako ochucovadlo piva a vína, stejně jako čaje a ovocných nápojů.

V dnešní době je mařinka nejvíce ceněna jako vonná rostlina, její vůně je přirovnávána k čerstvě posekanému senu a vanilce, když jsou její listy nařezány nebo drceny. Tato příjemná vůně byla používána v parfémech.

Její listy se také suší, aby se zvýšilo jejich aroma, a používají se k provonění prádla, vonných sáčků, do purpury, věnců a dalších.

Z byliny připravte čaj - 1 lžičku byliny zalijte 250 ml horké vody a pod pokličkou nechejte 5 minut louhovat.
Natrhejte 10-15 lodyh a nechejte je několik hodin proschnout. Pak je společně s 3 lžícemi kandysu a kůrou z citronu vložte do šroubovací sklenice a vše zalijte 40% alkoholem.

Likér nechejte louhovat 4 týdny, v průběhu sklenici pravidelně protřepávejte.

Nakonec likér přelijte přes kávový filtr a kombinujte například se sektem.

Pěstování doma

Může se množit ze semen, ale to se dělá jen zřídka, protože dělení kořenů je tak snadné. Pokud chcete použít semena, počkejte s jejich sběrem až do úplného dozrání v červenci nebo srpnu. Poté je buď zasejte přímo do země brzy na jaře, nebo je zasaďte doma až 10 týdnů před posledním mrazem.

Rizika

Mařinka může při dlouhodobém užívání způsobit bolesti hlavy, ztrátu vědomí a poškození jater. Nadměrné dávky mohou způsobit závratě a příznaky otravy.

Zajímavosti

Germánští bojovníci věřili, že vloží-li si mařinku do helmy, bude jejich bitva vítězná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down