Sedmikráska chudobka

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Bellis perennis

Obecný název

Sedmikráska chudobka, sedmikrása chudobka

Popis

Sedmikráska chudobka je vytrvalá bylina s válcovitým oddenkem. Listy se objevují ve formě přízemní listové růžice a jsou podlouhle vejčité, řapíkaté s vroubkovaně pilovitým okrajem. Bylina kvete od března do listopadu a tvoří úbory. Ty mají dvouřadý zákrov, v obvodu se objevují bílé jazykovité květy a uprostřed najdeme květy žluté trubkovité. Sedmikráska chudobka plodí hladké nažky.

Výskyt

Chudobka pochází z Evropy. U nás je hojně rozšířena a najdeme ji na loukách, mezích, pastvinách i zahradách. Daří se jí v nížinách stejně jako v horských oblastech.

Užívaná část

Květ (úbory)

Doba sběru

Sbírejte květní úbory bez stvolů v období od dubna do října za suchého počasí.

Úprava a sušení

Chudobku sušte na stinném místě ihned po sběru. V případě využití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C.

Účinné látky a působení

Bylinka obsahuje především saponiny, silici, sliz, tříslovinu a minerální látky. Má skvělé protizánětlivé účinky. Bojuje proti zahlenění a usnadňuje odkašlávání. Využívá se často k léčbě nachlazení, suchého kašle, horečky a zánětů horních cest dýchacích.

Chudobka funguje i jako analgetikum. Využívá se především při bolestivé menstruaci. Pomáhá ale také na bolesti zubů.

Sedmikráska je vhodný pomocník i v případě trávicích potíží. Podporuje chuť k jídlu a odbourává zácpu. Užitečné jsou i její detoxikační schopnosti. Tato bylinka navíc podporuje vstřebávání vápníku ze stravy, hodí se tedy k podpoře léčby osteoporózy.

V případě zevního použití chudobka pomáhá s kožními problémy jako je akné, lupénka, ekzémy nebo bércové vředy. Vhodná je i k léčbě drobných poranění nebo bodnutí hmyzem. V případě zánětů v dutině ústní lze využít odvar z chudobky jako kloktadlo.

Užití

Vnitřně se sedmikráska užívá ve formě čaje. Často ji najdeme i jako součást bylinných směsí. Samostatně ji připravujte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vody. Toto množství je možné užívat dvakrát denně.

V případě kožních problémů lze bylinku využít i ve formě obkladu nebo koupele.

Bylinku nemusíte používat pouze ve formě čajů, tinktur nebo obkladů. Léčivé květy rostliny jsou jedlé a můžete je rovnou konzumovat. Přiměřená denní dávka činí deset až patnáct květů.

Rizika

Sedmikráska chudobka je bezpečná bylina, kterou mohou užívat i těhotné a kojící ženy stejně tak jako i děti.

Možnosti záměny

Chudobku je možné zaměnit například za turan roční nebo kopretinu irkutskou. Oba tyto druhy však nejsou zdaleka tak rozšířeny jako právě sedmikráska chudobka. I proto záměna není příliš pravděpodobná.

Zajímavosti

Sedmikráska chudobka není pouze léčivá bylinka. Představuje také chutnou přísadu do řady pokrmů. Její květy můžete přímo konzumovat, přidat je do salátu nebo si nimi posypat namazaný chléb.

Bylině se někdy přezdívá „denní očko“ nebo „oko dne“. Je to z toho důvodu, že květy rostliny se za jasného počasí ploše rozprostřou, při zatažené obloze se naopak stáhnou. Na noc se pak uzavřou do poupěte a ohnou k zemi.

Dle pověry má člověk spolknout první tři sedmikrásky, které v daném roce najde, aby se vyhnul horečce, bolestem zubů a dalším zdravotním komplikacím po celý rok.

Sedmikrásku najdeme i na řadě křesťanských uměleckých děl. Tato bylina symbolizovala především pomíjivost, věčný život a také slzy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down