Čertův kořen

rejza
3. 2. 2023

Latinský název

Eleutherococcus senticosus

Obecný název

Čertův kořen, sibiřský ženšen, eleuterokok ostnitý

Popis

Čertův kořen je vytrvalý, dřevnatý keř s ostnatými větvemi dosahující délky okolo 3 m. Má velice rozsáhlý kořenový systém, z jedné rostliny tak může vzniknout až dvacet dalších stonků. Jednotlivé stonky se vyznačují šedou kůrou a ostrými ostny natočenými směrem k zemi. Řapíkaté, tmavě zelené listy mají podlouhlý eliptický tvar a jsou pokryty jemnými chloupky. Listy jsou žilnaté a dosahují délky až 12 cm a šířky 5 cm. Čertův kořen kvete od července do srpna stopkatými, malými, pětičetnými květy fialové či žlutočervené barvy. Jednotlivé květy jsou uspořádány v oboupohlavných okolících. Keř plodí vejčité bobule temně fialové barvy.

Výskyt

Čertův kořen pochází z oblasti severovýchodní Asie. Dnes na eleuterokok narazíte na severovýchodě Číny, v severní oblasti Ruska a v Japonsku. Keř roste v jehličnatých i smíšených lesích, u nás ho lze poměrně snadno pěstovat.

Užívaná část

Kořen

Doba sběru

Čertův kořen je vhodné sbírat během podzimu z minimálně tříletých rostlin.

Úprava a sušení

Po důkladném očištění kořeny sušte na stinném a vzdušném místě. V případě využití umělého tepla nepřekračujte 60 °C.

Účinné látky a působení

Čertův kořen obsahuje eleuterosidy, silice, pryskyřice, sacharidy, kumariny, tripensaponiny a steroly. V bylince lze najít také minerální látky draslík, fosfor a vápník.

Čertův kořen je jedním ze zástupců adaptogenů a antistresorů. Tyto látky podporují adaptaci lidského organismu na nepříznivé podmínky, a posilují tak obranyschopnost lidského těla. Bylinka celkově posiluje organismus a urychluje rekonvalescenci po dlouhodobých onemocněních.

Eleuterokok snižuje hladinu krevního cukru a zmírňuje křeče. Díky posílení organismu lze bylinku použít také v případě revmatoidní artritidy. Některé výzkumy naznačují, že čertův kořen může zpomalit tvorbu metastáz během nádorového onemocnění rakoviny.

Užití

Nejčastěji se z čertova kořene užívá tinktura. Lze užívat 30 kapek třikrát denně. Tinkturu lze využívat například k posílení imunity během období zvýšeného výskytu chřipek a viróz.

Případně lze připravit odvar z drceného sušeného kořene a horké vody. Denně není vhodné užívat více než 2 g kořene eleuterokoku.

Rizika

Čertův kořen nedoporučujeme pro těhotné a kojící ženy. Bylinka není vhodná ani pro děti a pacienty trpící vysokým krevním tlakem. Ojediněle může vyšší dávka eleuterokoku způsobovat pocit nervozity.

Bylinka není vhodná pro dlouhodobé užívání. Po dvou týdnech konzumace je třeba udělat minimálně měsíční pauzu.

Možnosti záměny

Jelikož se čertův kořen u nás v přírodě nevyskytuje, je jeho záměna silně nepravděpodobná. Plody tohoto keře však silně připomínají ostružiny. Rozeznávacími znaky jsou specifické ostnaté větve a kulovité květy.

Zajímavosti

Čertův kořen se velmi často označuje jako sibiřský ženšen. Keř roste odedávna v oblasti Sibiře, kde je bylinka v lidovém léčitelství často využívána. Látky obsažené v eleuterokoku mohou plně nahradit látky obsažené v ženšenu.

V oblasti severovýchodní Asie se čertův kořen využívá již tisíce let, a to především v Číně. Čínský císař Šen-nung dokonce uváděl, že bylinka vyléčí chromé děti, které ihned po konzumaci začnou chodit.

Foto: https://tasteforlife.com/supplements/herbs/eleuthero-a-powerful-adaptogen 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down