Dobromysl obecná

rejza
3. 12. 2022

Latinský název

Origanum vulgare

Obecný název

Dobromysl obecná

Popis

Dobromysl je vytrvalou bylinou dorůstající do výšky až 60 cm. Výběžkatý oddenek je dřevnatý a lodyha se barví do červena. Celokrajné vejčité listy jsou krátce řapíkaté a směrem vzhůru se pomalu zmenšují. Světle nachové květy objevující se v červenci a srpnu se shlukují do hlávek na vidlanovitých latech. Drobná kvítka se objevují na eliptických listenech zbarvených do fialova. Koruna je dvoupyská a pětizubý kalich trubkovitě zvonkovitý. Běžně je bylina známá i pod názvem oregano a je pro ni typická příjemná vůně.

Výskyt

Dobromysl se vyskytuje po celé Evropě a Asii, původně pochází z oblasti Středomoří. U nás na ni narazíte ve slunných stráních a v lesích a křovinách s dostatkem slunečních paprsků.

Užívaná část

Nať

Doba sběru

Nať dobromysli sbírejte seřezáváním u země v období květu, tedy od července do srpna. Ideální denní doba pro sběr je kolem poledne.

Úprava a sušení

Nať dobromysli sušte rychle a ve stínu. V případě užití umělého tepla, nepřekračujte 40 °C. Bylinka má příjemnou vůni a lehce hořkou chuť.

Účinné látky a působení

V rostlině se objevuje především silice s thymolem, tříslovina a hořčiny. Dobromysl má výjimečné schopnosti ulevovat od dávivého a křečovitého kašle. Dokáže čistit zahleněné dýchací cesty a léči veškerá jejich onemocnění.

Dobromysl zklidní nejen kašel, ale také mysl. Užívá se při psychickém vypětí. Rostlina posiluje lidský organismus a podporuje zdravý krevní oběh.

Bylina poskytuje silné dezinfekční účinky. Čistí nejen dýchací sliznici, ale také žaludek, čímž skvěle bojuje proti nadýmání. Uleví rovněž od průjmu i zácpy.

Dobromysl jistě uvítají také ženy, kterým uleví od menstruačních křečí. Rovněž podpoří pravidelné a zdravé fungování menstruačního cyklu.

Zevně se bylina užívá jako přísada do koupele. Ta léčí různá kožní onemocnění a ulevuje od revmatických bolestí.

Užití

Nejčastěji se dobromysl užívá formou čaje. Ten připravíte z jedné čajové lžičky bylinky na 250 ml vroucí vody. Připravený nálev lze využít i jako přísady do bylinné koupele. Dobromysl se často objevuje jako součást bylinných směsí pro ženy.

Rizika

Dobromysl není vhodná pro těhotné a kojící ženy. V prvních týdnech těhotenství by bylina mohla dokonce způsobit potrat.

Žádné jiné vedlejší účinky nebyly zjištěny. Dbejte však na dodržování doporučeného dávkování. Nadužívání dobromysli by mohlo v krajním případě způsobit anémii a vyvolávat křeče.

Možnosti záměny

Dobromysl lze snadno zaměnit za běžnou českou bylinku ze stejného rodu, totiž majoránku. Rostliny vypadají velice podobně, bezpečně je však lze rozeznat podle vůně a chuti.

Zajímavosti

Dobromysl neboli oregano lze najít i pod dalšími názvy, ke kterým patří červená lebeda, dobrá mysl, pamajorán, voněklas nebo dobráček.

Oregano tvoří častou ingredienci především italské kuchyně. Dobromysl obecnou tak najdete jako přísadu v pizze, omáčkách, polévkách nebo třeba oblíbeném salátu caprese. Často ji najdete i jako součást provensálského koření.

Dobromysl se pěstovala už v době antiky, a to nejen pro svoji výbornou chuť, ale také pro léčivé účinky. Už starověcí Řekové znali její schopnost tišit dráždivý kašel a léčit trávicí potíže.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down