Koriandr

rejza
10. 11. 2022

Latinský název

Coriandrum sativum

Obecný název

Koriandr setý

Popis

Koriandr je jednoletou bylinou sahající do výšky až 100 cm. Lodyha je přímá, oblá a mírně rýhovaná. Dolní listy se vyznačují jednoduchým zpeřením. Ty horní mají naopak listy zpeřené až třikrát. Květ koriandru je bílý nebo růžový a objevuje se v červnu nebo červenci. Bylina plodí hnědožluté a hladké dvounažky o průměru 2- 5 mm.

Výskyt

Koriandr pochází původně z východní části Středomoří. Stejně jako u nás je i ve zbytku Evropy i světa často pěstovaný především pro kuchařské využití. V našem podnebí ho lze pěstovat na zahradě i v květináči na kuchyňském okně.

Užívaná část

Plod

Doba sběru

Koriandr sbírejte v srpnu těsně před dozráním plodů, které tou dobou žloutnou.

Úprava a sušení

Plody získáte nejlépe seřezáním okolíků. Po sběru lze plody nechat lehce dozrát a usušit.

Účinné látky a působení

Nejdůležitější složkou koriandru je silice, která obsahuje linalool. Tento terpenový alkohol se hojně využívá pro svoji vůni, také však produkuje vitamín E.

Nejvíce se bylina používá při střevních potížích. Léčí koliky trávicího traktu a křeče v břišní dutině. Ulevuje také od nadýmání. Koriandr se hodí i k hubení střevních parazitů, jelikož poskytuje spolehlivé antibakteriální účinky.

Bylinka také ulehčuje odkašlávání, a léčí tak dráždivý kašel. Koriandr rovněž posiluje nervovou soustavu a povzbuzuje při tělesné činnosti.

Užití

Koriandr se nejčastěji užívá ve formě čaje, který připravíme z jeho rozmačkaných nebo sušených plodů. Běžná denní dávka jsou dva až tři šálky. Na jeden šálek přitom použijte dvě čajové lžičky plodů a 200 ml vroucí vody.

Lze také žvýkat samotné plody. Zde se jako doporučená denní dávka udávají 3 gramy plodů. Proti střevním potížím lze použít i prášek z plodů, kterého se užívá velmi malé množství, přibližně na špičku nože.

Koriandr lze užívat i zevně ve formě obkladu nebo masti na revma, kloubní onemocnění či vředy.

Rizika

Konzumace koriandru nevyvolává žádná rizika. Bylina je vhodná i pro děti a těhotné či kojící ženy.

Možnosti záměny

Koriandr je možné si nejčastěji splést s petrželkou. Obě byliny vypadají velice podobně. Mají dlouhé zelené lodyhy a ploché listy, ty na koriandru jsou však zaoblenější. Listy petrželky jsou naopak špičaté. Nejvýraznější rozdíl je ale v chuti a vůni bylinek. Koriandr má velice specifickou a silnou vůni, kterou si jen tak nespletete.

Zajímavosti

Listy koriandru jsou hojně používaným kořením v řadě světových kuchyní. Nejen že lístky poskytují atypickou a oblíbenou chuť, jsou také plné vitamínů A, B1, B2 a C.

Koriandr je silně medonosnou rostlinou. Na zahrádku vám tak jeho pěstování přiláká velké množství hmyzu sbírající pyl.

Latinský název Coriandrum vznikl spojením slov koris a annum. Annum představuje anýz, se kterým je bylinka úzce příbuzná. Koris je naopak označením pro ploštice, jejichž zápach koriandr údajně připomíná.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down