Fenykl

rejza
19. 12. 2022

Obecný název

Fenykl obecný

Latinský název

Foeniculum vulgare

Popis

Fenykl obecný je dvouletou bylinou dorůstající až do výšky 2 m, ojediněle může být rostlina i vytrvalá. Z dužnatého kořenu vyrůstá slabě rýhovaná, oblá a větvená lodyha. Listy fenyklu jsou podlouhle trojboké a čtyřikrát zpeřené. Drobné žluté květy objevující se od července do září tvoří velké bohaté okolíky. Fenykl plodí oválné pětižebernaté dvounažky, které se z modré postupně barví do šedohnědé. Pro celou rostlinu je typické výrazné kořenité aroma.

Výskyt

Fenykl původně pochází z oblasti Středozemí, dnes je však hojně pěstován i v řadě dalších zemí. U nás zpravidla nezplaňuje, často se však pěstuje.

Užívaná část

Plod

Doba sběru

Plody fenyklu sbírejte seřezáváním zralých okolíků ideálně během září.

Úprava a sušení

Po sběru nechte okolíky dojít, a poté je můžete vymlátit a po očištění vytřídit. Během sušení se z fenyklu uvolňuje kořenité aroma.

Účinné látky a působení

Semena fenyklu obsahují silici s anetholem a fenchonem. Jejich hlavní schopností je zlepšování trávení. Fenykl uvolňuje hladké svalstvo, a působí tak účinně proti nadýmání a žaludečním křečím. Bylinka také podporuje sekreci žaludečních šťáv a zlepšuje celkové zažívání.

Fenykl často najdete jako přísadu v kojících bylinných směsích. Bylinka totiž podporuje tvorbu mateřského mléka. Dále se také fenykl užívá k výplachu podrážděných očí.

Bylinku lze použít i v případě nachlazení a chřipky, kdy účinně zmírňuje kašel a usnadňuje vykašlávání hlenu. Dále fenykl léčí také ledviny a slezinu, využívá se v případě onemocnění urogenitálního traktu.

A používá se i při onemocnění průdušek.

Užití

Z fenyklu se pro léčivé účinky používají semena vymlácená z okolíků. Semena se následně nadrtí a denně lze užívat až 10 g tohoto prášku ve třech rozdělených dávkách. Z prášku lze připravit nálev nebo ho pouze rozmíchat například v mléce.

Nálev připravíte z jedné kávové lžičky semen, které podrtíte a zalijete 250 ml vroucí vody. Poté nechte směs deset minut vylouhovat. Lze konzumovat dva až tři šálky denně.

Rizika

Fenykl nevykazuje žádné kontraindikace. Bylinky mohou užívat také děti, těhotné a kojící ženy. Je však třeba dbát na dodržování doporučeného dávkování.

Možnosti záměny

Fenykl lze velice snadno zaměnit za řadu jiných okoličnatých rostlin, které mohou být i jedovaté. Proto je bezpečnější užívat pouze fenykl doma vypěstovaný.

Zajímavosti

Fenykl se často využívá také v kosmetickém průmyslu. Silici z fenyklu můžete najít v různých zubních pastách, mýdlech, vodách po holení nebo šamponech na vlasy. Domácí odvar z fenyklových semen lze také užívat jako přírodní pleťovou vodu vhodnou pro mastnou pleť.

V České republice fenykl zpravidla nezplaňuje. To však neplatí pro teplejší oblasti, například v jižní Evropě na něj můžeme v přírodě často narazit. V Austrálii je pak bylina dokonce považována za invazivní plevel.

Fenykl se neztratí ani v kuchyni. Vařené kořeny se dříve běžně jedly jako zelenina. Dnes se užívají například v provensálské kuchyni sušené stonky bylinky. Do salátů se pak přidávají fenyklové listy.

Foto: BioLib.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down