Maliník obecný (Maliny)

rejza
3. 2. 2023

Latinský název

Rubus idaeus

Obecný název

Maliník obecný, ostružiník maliník

Popis

Maliník obecný je vytrvalá rostlina vytvářející dvouleté stonky. Kořenový systém maliníku je stálý a postupně se rozrůstá. Čerstvé stonky vyrostou během prvního roku do výšky okolo 2 m a jsou posety kopinatými, rozsáhlými listy. V průběhu druhého roku se objeví nižší, větvené stonky s květy. Maliník kvete v závěru jara a růžové plody lze sbírat postupně během léta. Plodem pak zde není bobule, ale souplodí malých peckovic.

Výskyt

Maliník obecný pochází z Evropy a severní Asie. Rostlině vyhovuje mírné podnebí a dnes ji lze najít skoro po celé Evropě. Příbuzné druhy se vyskytují také v Severní Americe. Na maliník obecný narazíme v hustých lesích nebo ho lze snadno pěstovat na zahradě.

Užívaná část

List, plod

Doba sběru

Plody maliníku lze sbírat po dozrání během celého léta. Listy sbírejte ideálně v průběhu jara, než dojde k plnému rozkvětu.

Úprava a sušení

Natrhané listy sušte rychle ve stínu, v případě užití umělého tepla nepřekračujte 45 °C. Plody lze rovněž sušit, ale také mrazit a zavařovat.

Testovací

Účinné látky a působení

Plody maliníku obecného obsahují vitamíny A, C, B1, B3, B12 a E. Dále v nich nalezneme draslík, železo, hořčík, zinek, vápník, měď a fosfor. Nálev připravený z plodů maliníku pomáhá léčit různé virózy, které jsou doprovázeny vysokou horečkou. Maliník podporuje pocení, a snižuje tak vysokou teplotu. Plody maliníku navíc snižují hladinu cholesterolu.

Maliník léčí úniky moči a u mužů zvyšuje hladinu testosteronu. Využívá se také v případě erektilní dysfunkce a impotence. Maliník posiluje organismus a zvyšuje jeho obranyschopnost.

Listy maliníku se hodí především k léčbě trávicích potíží včetně průjmu, žaludečních vředů a křečí. Maliník ulevuje také od nepříjemných menstruačních bolestí a zmírňuje silné menstruační krvácení.

Užití

Z listů maliníku lze připravit nálev, na který použijte dvě lžičky sušené bylinky a 250 ml vroucí vody. Tuto dávku lze užívat dvakrát až třikrát denně. Plody maliníku můžete konzumovat přímo nebo je přidat do smoothie, jogurtu nebo ovesné kaše. Lze z nich rovněž připravit také nálev.

Rizika

Maliník obecný nezpůsobuje žádná rizika, pokud je užíván v rámci doporučeného denního dávkování.

Možnosti záměny

Maliník obecný je velmi snadno zaměnitelný za další příbuzné rostliny rodu ostružiník. Do této skupiny patří například také ostružiník moruška nebo ostružiník vzpřímený. Ostružiník maliník lze však rozeznat podle specifických plodů.

Zajímavosti

Červené barvivo obsažené v plodech maliníku poskytuje silné antioxidační účinky. Právě proto jsou plody vhodné k léčbě horečky. Čím je malina tmavší, tím vyšší je koncentrace antioxidačních látek. Některé výzkumy naznačují, že tyto účinné látky mohou zmírňovat projevy Alzheimerovy choroby.

Maliník obecný lze najít i pod dalšími názvy, ke kterým patří ostružiník maliník, malena, malinčí nebo malenka.

Rozmělněné maliny lze použít i jako pleťovou masku. Jemná semínka navíc poslouží jako peeling. Plody vyživí pleť díky obsahu vitamínu E a dalších prospěšných látek. Tato směs pleť vyživí po vystavení slunečnímu záření.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KatalogBylinek.cz je web, kde najdete všechny druhy bylinek od A do Z, které jsou přehledně uspořádané, a hlavně odborně popsané, podle nejlepších herbářů. Našim cílem je usnadnit Vám čas při hledání potřebných informacích o bylinkách. Snažíme se Vám pomoct s nemoci a léčbou pomocí bylinek, věříme, že se k nám budete rádi vracet. Upozorňujeme, že všechny informace uvedené na webu mají pouze informativní charakter a užití a léčbu pomocí bylinek, vždy konzultujte se svým lékařem.

2020 © KatalogBylinek.cz
CookiesNastavení cookiesKontakt
Web design & code WordPressak 
chevron-down